Ten první uštědřil velmi posílený Jankov domácím Chotýšanům a druhý byl k vidění v Maršovicích, když domácí borci vypráskali béčko Nespek. Asi největší překvapení kola se pak událo v Týnci, odkud si hosté z Postupic odvezli cennou remízu. Náskok lídra se tak hned na začátku ztenčil na pouhé tři body, když za ním v závětří čekají celky Olbramovic a Křivsoudova. Naopak na spodku tabulky se odehrály dva záchranářské duely, kde si veledůležité tři body připsaly nakonec celky Přestavlk a Pravonína a to proti Vrchotovým Janovicím, respektive proti posledním Čerčanům.

Před jarním startem soutěže ale také všechny bohužel zasáhla smutná zpráva, když naše řady navždy opustil funkcionář Maršovic a také rozhodčí Jiří Mikolášek. Všechny zápasy tedy začínaly minutou ticha. Čest jeho památce!

O prosluněné sobotě se odehrálo hned šest utkání a šlágrem byl duel celků z top čtyřky – Křivsoudova a Mezna. Domácí to s bitvou o vrchol tabulky myslí velmi vážně, a tak se v jeho sestavě objevilo jméno Jana Žáka, který dlouho oblékal dres Benešova, mimo jiné. Jako posily lze brát i navrátilce do základní sestavy po vleklých zraněních - J. Vopěnku nebo J. Jakla. Domácí si tedy s houževnatými hosty, i s přispěním dvou brzkých tref M. Macháčka, poradili a stáhli náskok svého soka na jediný bod (3:1).

K prvnímu týmu tabulky z Týnce nad Sázavou dorazily Postupice, které se nevytasily s žádnou posilou. A i přesto se hned na úvod zrodilo překvapení. Ač favorit vedl již od první minuty a o poločase o dvě branky, tak hostům se ve druhém poločase podařilo srovnat trefou v závěru (2:2). Roli favorita naopak potvrdily Olbramovice proti Dolním Kralovicím. Po prvním poločase se sice ještě možná strachovaly o body při vyrovnaném skóre, ale ve druhé půli zasadily hostům čtyři údery během sedmnácti minut a bylo hotovo. Střelecky svůj tým vedli především dvougóloví T. Horčička a J. Košař (5:2).

Slunečné počasí naopak nepřálo Chotýšanům, které schytaly debakl od Jankova. Domácí sice představili jednu posilu v podobě Zdeňka Malíka, naopak na delší dobu přišli o A. Koreckého. To hosté se vytasili s výrazným posílením kádru, když se na jejich hrotu objevil navrátilec Jiří Němeček hrající dlouhá léta krajské soutěže. Také se hned blýskl hattrickem. Opomenout nelze také návrat Jaroslava Říhy, který tvrdil muziku ve středu pole. Domácí srážely tristní chyby v defenzivě a neschopnost v ofenzivě. Hrála se spíš nakopávaná plná tvrdých soubojů, než pohledný kombinační fotbal (1:7).

Vstup do jara opět nevyšel Čerčanům, které hostily Pravonín a nedokázaly tak navázat na jedinou výhru v posledním podzimním kole. Hosté se vytasili se dvěma novými jmény v podobě Tomáše Ruta a Jiřího Blažka. Nakonec také slavili nejtěsnější výhru a připsali si velmi cenné tři body do tabulky (0:1). I poslední sobotní zápas byl ve znamení bitvy o důležité body. Do Přestavlk zavítaly Vrchotovy Janovice, které nově představily mladého Michala Fišera. Ale bylo jim to prakticky málo platné, když domácí zaslouženě zvítězili. Hned pět branek padlo ve druhém poločase, ve kterém byli také vyloučeni dva hráči po vzájemné strkanici (4:2).

Neděle pak patřila jedinému střetnutí, když do Maršovic přijelo béčko Nespek a zpátky se vracelo s „kanárem“. Hra a především defenzivní činnost hostí byla špatná a tak si mohli zařádit třígólový P. Žížala a dvougólový K. Laurich. Zmar hostů navíc podtrhl vlastenec a červená karta za zastavení unikajícího protihráče. Jedinou kaňkou na výhře domácích bylo zranění gólmana M. Kočího, za kterého musel zaskočit obránce J. Břicháček (6:0).

V uplynulém kole se diváci moc nenudili, když padlo slušných 36 gólů. Zaskvěli se především dva střelci hattricků – jankovský Jiří Němeček a maršovický Pavel Žížala. Rozhodčí ze svých kapes vytáhli 22 žlutých karet a rovnou dokonce i tři karty červené – viděli ji přestavlcký Josef Novotný, vrchotojanovický Vladimír Pešta a nespecký Ondřej Matyášek.

Ze zimního spánku se probudily i obě skupiny třetích tříd. Ve III. třídě, skupině „A“ byly zápasy na zajímavé výsledky spíše skoupé a činili se hlavně jednotlivci. Nejlepší okresní střelec, Tomáš Sahula z Jírovic, se opět ukázal, když nasázel čtyři góly béčku Votic (0:5). Hattrickem na sebe upozornil také E. Špalek z Ostředka. Přímou červenou kartu viděl brankář J. Kohoutek z Bystřice a Z. Kokstein z béčka Teplýšovic. Za dvě žluté karty se ještě červenal Jak. Hovorka z Popovic.

Ve III. třídě, skupině „B“ naložilo béčko Kondrace béčku Dolních Kralovic 2:7. V zápase se hattrickem blýskl kondracký R. Kašpar, naopak jeho spoluhráč F. Hlaváček viděl červenou kartu. Překvapení se událo v zápase doposud nejhoršího okresního mužstva s celkem z popředí - aneb Čechtice se radovali z prvních třech bodů v sezoně nad béčkem Struhařova (2:1). V zápasech dále ještě tři hráči viděli červenou kartu a vždy po dvou žlutých – L. Bucala z Libže a A. Komenda s J. Šimánkem z Bílkovic.

Závěrem se autor omlouvá čtenářům tištěného článku, jelikož během nedělní noci čerpal z neaktuálních tabulek, tudíž je zde pár informací, týkajících se především postavení v tabulce, mylných.

KŘIVSOUDOV – MEZNO 3:1

Po dlouhém čekání se konečně rozběhla jarní část sezóny. Ve 14. kole Okresního přeboru Ferdinand přivítal čtvrtý Křivsoudov třetí Mezno. Bodový rozdíl mezi oběma soupeři činil před tímto zápasem pouhý 1 bod a tak bylo o náboj utkání již předem postaráno. Domácí nastoupili v nejsilnější možné sestavě i se staronovou posilou Janem Žákem, který k nim přestoupil z Poříčí nad Sázavou.

Ještě před samotným utkáním proběhla minuta ticha k uctění památky nedávno zesnulého rozhodčího pana Jiřího Mikoláška. Všem pozůstalým přejeme upřímnou soustrast.

Domácí do utkání vstoupili aktivně a na první gól se nečekalo dlouho. Ve 3. minutě našel Mir. Filip vzduchem na hranici ofsajdu číhajícího Macháčka, ten si pohrál s obráncem a střelou na přední tyč rozradostnil domácí fanoušky - 1:0. Hosté mohli záhy odpovědět, to když se D. Helma řítil sám na Martina Filipa, udělal mu kličku, ale z úhlu nedokázal přesně zamířit. Křivsoudov nadále pokračoval v aktivní hře a v 15. minutě navýšil svůj náskok, když David Mišoň rychle vhodil autové vhazování na Martina Macháčka, ten si navedl míč na střelu a střelou k tyči zvýšil - 2:0.

Chvíli poté se mohl zapsat mezi střelce i O. Veselka, k němuž se od hostujícího obránce odrazil míč po nepovedeném odkopu, ale brankář Čeněk jeho střelu stačil tělem zbrzdit a následně ji ještě před brankovou čárou vyrazit na roh. Hosté poté hru vyrovnali a snažili se o vstřelení kontaktní branky, přesto mohli znovu udeřit domácí. Kapitán J. Vopěnka poslal nadýchaný centr do míst, kam si naběhl Macháček, ale bohužel pro domácí mířil pouze do míst, kde byl brankář Čeněk a ten jeho pokus zneškodnil. O minutu později mohli udeřit hosté, D. Helma ale v samostatném úniku nevyzrál na Mar. Filipa a ten jeho střelu vyrazil. Těsně před půlí měli domácí další obrovskou šanci. Štika vyslal do úniku Mišoně, ten si krásně položil obránce a naservíroval míč jako na zlatém podnose před prázdnou bránu Macháčkovi, ten ale trestuhodně přestřelil.

I ve druhé půli přibývaly šance především na straně domácích. V 50. minutě Veselka unikl po pravé straně a přihrál před bránu Jaklovi, toho ale vychytal Čeněk, stejně jako o chvíli později Žáka, který si naskočil na rohový kop. Poté se musel vyznamenat i domácí gólman proti střele Bursíka. Hvězdou následujících několika minut byl domácí Mišoň. Nejprve v jasné gólovce sám před brankářem selhal a nechal vyniknout Čeňka, aby o minutu později převzal míč před vápnem soupeře, dostal se až dovnitř vápna a střelou podél brankáře zvýšil už na 3:0. Čtvrt hodiny před koncem o sobě dal vědět znovu hostující Bursík, když po rohovém kopu trefil tyč branky Mar. Filipa. O chvíli později se branková konstrukce zatřásla i na druhé straně, když Veselka ve vápně vypálil, jeho střelu Čeněk vyrazil před sebe a dobíhající Mišoň napálil míč zblízka do tyče. Dvě minuty před koncem po nedorozumění v domácí obraně hasil nebezpečí ve vápně faulem Žák a hosté dostali možnost zahrávat penaltu. Tu střelou k tyči proměnil Růžička a stanovil tak konečné skóre na 3:1.

Branky: 3. a 15. M. Macháček, 63. D. Mišoň – 88. (P) D. Růžička. Rozhodčí: Hocek. ŽK: 2:0. Diváci: 110. Poločas: 2:0.

Křivsoudov: Mar. Filip – Š. Vopěnka, Macháček, Žák, Štika (60. L. Ptáček), J. Vopěnka (83. Mareš), Mišoň, Veselka, F. Vopěnka, Jakl (60. Vondrák), Mir. Filip.

Mezno: Čeněk – Jak. Ploc, Pinc, Bursík, Jiří Ploc, D. Helma, Volalík (66. Doskočil), Růžička, Mikolášik (46. Kubec), F. Helma (66. Daňhel), Šváb.

TÝNEC NAD SÁZAVOU – POSTUPICE 2:2

K dosavadnímu lídrovi soutěže zavítaly Postupice a papírově to vypadalo na výhru domácích. To podpořil i Kopta, který hned v první minutě zmrazil hostující akcie – 1:0. Domácí byli i nadále lepší a svému soupeři nepůjčili míč. Výsledkem ale byl už jen jediný gól ve 34. minutě Ungerem – 2:0

Ve druhém poločase se hra hostí o něco zvedla a výsledkem byl kontaktní gól Urbana v 58. minutě – 2:1. Dílo bylo nakonec dokonáno v samém závěru, když se hostujícímu Zemanovi podařilo vyrovnat na 2:2.

Branky: 1. F. Kopta, 34. R. Unger – 58. M. Urban, 87. J. Zeman. Rozhodčí: Velebil. ŽK: 0:0. Diváci: 75. Poločas: 2:0.

Týnec: Koukol – Štambeský, Znamenáček, Stibůrek (73. Petrášek), Kopta, Nikrmajer, Kavoň (65. Horký), Unger, Havelka, Povolný (46. Vavrek), Krejčí (73. Stejskal).

Postupice: Kladiva – Zeman, Urban, Slovák, Pýcha, Chudlařský, Šetek, Balcar, V. Vender, Mareš, Fürbacher (58. Brabenec).

OLBRAMOVICE – DOLNÍ KRALOVICE 5:2

V prvním poločase bylo znát, že se jedná o první zápas po zimní přestávce. Hra byla vcelku vyrovnaná, na domácích byla zpočátku znát nervozita a jejich hra postrádala lehkost. Hosté spoléhali na jednoduchou hru a dobrý pohyb, kterým dokázali eliminovat útočné snažení domácích. Ti si i přesto dokázali vypracovat více zajímavých příležitostí. Nejprve Košař nedokázal usměrnit do odkryté branky přízemní centr Kramného. V 15. minutě předvedli Olbramovice rychlý brejk, který po Písaříkově přihrávce zakončil střelou k tyči Horčička – 1:0. Hosté však odpověděli záhy, když si na přímý kop naskočil Holba a hlavou vyrovnal – 1:1. Domácí pak o sobě ještě dali vědět dvěma nebezpečnými závary a dalekonosnou střelou Kramného těsně nad, hosté kontrovali střelou vedle z dobré pozice v podání Vošického.

Do druhého poločasu však domácí vtrhli jako uragán a po desetiminutové smršti zápas prakticky rozhodli. Výrazně zlepšili pohyb, své kombinace zrychlili a zpřesnili a utkání začali kontrolovat. Hosté si se zlepšenou hrou Olbramovic nevěděli rady, stále spoléhali jen na nakopávané míče a chybějící fotbalovost nahrazovali agresivitou, což vyústilo až ve zranění Mádla. Krátce po změně stran Vyskočilovu střelu po rozehraném přímém kopu dorazil do branky Písařík – 2:1. V 53. minutě se ve skrumáži po rohovém kopu nejlépe zorientoval Horčička a zvýšil tak na 3:1. O chvíli později předvedli domácí krásnou rychlou kombinační akci, kterou střelou k tyči zakončil Košař – 4:1.

Jiskřičku naděje pro Kralovice ještě vykřesal v 59. minutě Hanousek přesnou ranou z přímého kopu – 4:2, aby ji o 5 minut později uhasil Košař, který po rychlém autu a přihrávce Vyskočila nadvakrát prostřelil Doležala – 5:2. Zápas už se pak v podstatě jen dohrával, hosté v samém závěru ještě zahrozili střelou Hanouska vedle a ránou s levé strany, která olízla tyč.

Po opatrném začátku tak po zlepšeném výkonu ve druhém poločasu po zásluze vyhráli fotbalovější Olbramovice.

Branky: 15. a 53. T. Horčička, 56. a 64. J. Košař, 47. M. Písařík – 17. J. Holba, 59. P. Hanousek. Rozhodčí: Murgač. ŽK: 0:4. Diváci: 100. Poločas: 1:1.

Olbramovice: D. Malík – Hrstka (60. Prégr), Rosol, Vácha, Kramný, Šípek, Horčička, Mádl (68. Neuberg), Písařík, Vyskočil (85. Košař), Košař.

D. Kralovice: Doležal – Kotrč, Bystričan, Lebeda (82. Kožner), Dvořák (60. Marušák), Holba (82. Vlk), Vošický, M. Maršoun, Dvořák, Hanousek, J. Maršoun.

CHOTÝŠANY – JANKOV 1:7

Do Chotýšan zavítal velmi posílený Jankov, na jehož hrotu se činil především navrátilec J. Němeček s mnohaletými zkušenostmi z krajských soutěží. A začátek byl pro domácí jako z hororu. Nejprve nezužitkovali dvě dobré příležitosti, aby hosté udeřili na druhé straně, jak bývá typické. Němeček dostal kousek od brány mnoho prostoru a prakticky sám před gólmanem tvrdou střelou k tyči nedal gólmanovi šanci – 0:1. Navíc vzápětí přišla pro domácí další rána, když museli nuceně střídat. To vše se událo během pouhých pěti minut.

V dalším průběhu se odehrávala hra typická pro zápasy těchto celků – dlouhé nakopávané balony a velmi tvrdá hra. Nedá se říci, že by hosté byli o mnoho lepším celkem, Chotýšany ale srážela špatná defenzivní činnost a větší množství chyb. Zato Jankovští se mohli opřít o téměř bezchybného Balíka na stoperu a rychlého a produktivního Němečka na hrotu. A byl to opět on, kdo ve 26. minutě využil výhodu a nikým nehlídaný obstřelil Matouška – 0:2. Navíc se do poločasu ještě trefil jeho útočný parťák Jonszta, který opět dostal mnoho prostoru a křížnou střelou nedal gólmanovi šanci – 0:3.

Druhý poločas navázal na první. Ve hře byla stále spousta nepřesností, hlavně v řadách domácích. Navíc jim Balík z dálky zasadil chvíli po začátku půle čtvrtý zářez – 0:4. Hattrick pak ještě dokonal Němeček, když si poradil v šestnáctce domácích – 0:5. Chotýšany alespoň snížili a zapsali tak čestný úspěch, když se na zadní tyči zjevil krajní obránce Š. Korecký a hlavou doklepl do brány centr ze strany – 1:5. Konec zápasu se už víceméně dohrával a na obou stranách se otevíraly více a více okénka ke skórování.

Nicméně už to byli jen hosté, komu se podařilo přidat gól. V 86. minutě se dostal míč do vápna domácích, kde se po závaru odrazil (nejspíše) od domácího hráče do brány – 1:6. Debakl dokonal v 91. minutě Balík, který zahrával přímý kop z dálky a střelou k tyči se mu podařilo procedit gólmana 1:7. V zápase tak zaslouženě zvítězili o něco lepší a velmi produktivní hosté, když ale konečný výsledek je pro domácí až moc krutý. Nutno také podotknout, že se posílený Jankov nejspíše nebude v dolních patrech tabulky pohybovat dlouho a bude stoupat výš.

Branky: 67. Š. Korecký – 4., 26. a 65. J. Němeček, 46. a 91. T. Balík, 43. M. Jonszta, 86. R. Hýbek. Rozhodčí: Šonský. ŽK: 5:4. Diváci: 90. Poločas: 0:3.

Chotýšany: Matoušek – A. Korecký (5. Malík), Š. Korecký, L. Sysel, M. Říha (52. Hons), Hoch, Khandl, Blažek (46. Adam Hanibal), Povolný, Straka, Bejbl (81. Kuneš).

Jankov: Málek – Čermák, Vrzal, Zach, Jonszta (81. Hýbek), Říha, Balík, Skála, Peroutka (55. Brabenec), Němeček, Zajíc.

ČERČANY – PRAVONÍN 0:1

Čerčany se v souboji celků ze spodku tabulky snažily navázat na jedinou výhru v posledním kole. To se jim ale nakonec nepodařilo, když se ve 33. minutě trefil hostující Brzek a zařídil tak nejtěsnější výhru Pravonína, který si připsal veledůležité tři body.

Branka: 33. V. Brzek. Rozhodčí: Fillip. ŽK: 2:2. Diváci: 80. Poločas: 0:1.

Čerčany: Říha – Augusta (46. Schnurpfeil), Židlík, Straka, Randák (79. Neuberg), Topič, Modálek, P. Řezníček (73. Kukačka), Charvát, S. Řezníček, Čeljuska.

Pravonín: Doškář – Kůžel, Babický, Rut, Kodeda, Blažek (66. Turek), Hrubeš (75. Janoušek), Červeňák, Mar. Sibal, Brzek (82. Kotek), Vlasák.

PŘESTAVLKY – VRCHOTOVY JANOVICE 4:2

První jarní zápas byl plný nepřesností v kombinacích obou mužstev. Ale už ve 3. minutě dostal na velkém vápně hostí přihrávku domácí Moravec a rychlou střelou k tyči překvapil brankáře hostí - 1:0. Do poločasu si pak obě mužstva nevypracovala žádné gólové příležitosti.

Až v 60. minutě po rohu nakrátko našel Kačírek centrem Benáka a ten hlavou zvýšil vedení domácích - 2:0. O pět minut později poslal míč k brance hostí D. Braný, obránce hostí ho pustil, brankář nereagoval a míč doputoval až do branky - 3:0. V 78. minutě poslal míč z rohového kopu hostující Bursík před domácí bránu, nikdo netečoval a míč zapadl do brány domácích - 3:1. V 80. minutě vyrobila domácí obrana chybu na levé straně svého vápna a janovický hráč M. Fišer ho lobem poslal do domácí sítě - 3:2.

V 82. minutě se po souboji začal strkat domácí Novotný a hostující Pešta a rozhodčí oba vyloučil. V 84. minutě vznikl ve vápně hostí velký závar, dvě střely zblokovali obránci, ale třetí střela D. Braného už skončila v síti - 4:2. Minutu před koncem mohl ve vyložené šanci přidat pátý gól J. Mikulanda ale trefil jen tělo spoluhráče Pohůnka. V poslední minutě se odhodlal ke střele z 28 metrů domácí kapitán P. Mrázek ale trefil jen břevno. Domácí zvítězili zaslouženě a získali tak velmi důležité tři body.

Branky: 64. a 85. D. Braný, 3. R. Moravec, 60. A. Benák – 77. M. Střihavka. Rozhodčí: Rezek. ŽK: 2:2. ČK: 82. J. Novotný – 82. V. Pešta. Diváci: 80. Poločas: 1:0.

Přestavlky: Šach – P. Pantoflíček, Podhorský (69. Mikulanda), Kroulík, Kačírek, Mrázek, Pohůnek, Moravec (64. Novotný), Benák (86. Olbrich), Kondáš, Braný.

Vrch. Janovice: Vávra – Trojan, Střihavka, M. Fišer, Suchan, Novotný, Linhart (85. D. Fišer), Němec (56. Bursík), Dvořák, Pešta, Čedík (59. Křemen).

MARŠOVICE – NESPEKY B 6:0

Maršovice nastoupili do prvního jarního zápasu na domácí půdě s odhodláním změnit podzimní bilanci z domácího trávníku, kdy zvítězili pouze jednou a od začátku toto naplňovali. V 11. minutě ještě Žížalu po centru Bláži a povedené střele k tyči hostující gólman vychytal, ale na další jeho zakončení hlavou po centru Lauricha již neměl nárok - 1:0. Ve 22. minutě si oba kanonýři role prohodili, přihrával Žížala a zakončoval Laurich - 2:0. Ve 26. minutě bylo po střele Žížaly ještě veseleji - 3:0. Účet prvního poločasu uzavřel hattrickem Žížala, který dorazil do sítě střelu Lauricha, která se odrazila od tyče - 4:0. Hostující hráči si v prvním poločase prakticky nic nevytvořili a jejich obranná hra vykazovala značné mezery.

Ve druhém poločase padly ještě dvě branky, kdy po vybojovaném míči Žížalou a jeho přihrávce skóroval Laurich - 5:0. Hosté ještě v 66. minutě inkasovali červenou kartu, kdy jejich obránce srazil před pokutovým územím pronikajícího Haška. V 62. minutě se ještě při zákroku zranil domácí gólman Kočí a do brány se tedy musel postavit obránce Břicháček. Hosté inkasovali ještě jednou v 87. minutě, kdy si centr Zavadila srazil do vlastní brány obránce - 6:0. Ve druhém poločase již sice domácí nebyli tak důslední a pustili hostující hráče několikrát do zakončení, ale přesto dokázali udržet čisté konto a jarní část sezóny zahájili jasným vítězstvím.

Branky: 18., 28. a 37. P. Žížala, 23. a 57. K. Laurich, 86. M. Tyrner (vlastní). Rozhodčí: Konvička. ŽK: 0:1. ČK: 67. O. Matyášek (Nespeky) Diváci: 80. Poločas: 4:0.

Maršovice: Kočí – M. Hašek, Kopka, Zavadil, Bláža (60. Řezníček), Bartoš, Plachý, Laurich, Orsák, Břicháček, Žížala (66. Dvořák).

Nespeky B: Vejvoda – Straka, Matyášek, Hamajda, Kadeřábek, Jasz, Sysel, Kopecký (55. Kačírek), Maršoun, Pohořelý, Tyrner.

Arnošt KORECKÝ