„V pátek odpoledne jsme se zaradovali a začali věnovat hodiny a hodiny tomu, abychom od pondělí začali trénovat, ale už ten samý den večer jsme byli nepříjemně překvapeni, že vše bude zřejmě jinak, což se v sobotu stalo skutečností,“ vysvětluje ve svém prohlášení.

V něm apeluje na to, aby umožnila organizované tréninky minimálně mládeži. „Apeluji na Národní sportovní agenturu, Českou unii sportu, Fotbalovou asociaci České republiky… Prosím, vysvětlete vládním představitelům, že zákaz organizovaných tréninků už stejně nefunguje, lidé, včetně děti, prostě sportují,“ píše Tomáš Novák. „Dejte lidem, zejména mládeži a dětem, možnost být aktivní a sportovat,“ vyzývá čelní představitele státu.

Podle něj je sport naštěstí ještě neoddělitelnou součástí volnočasových aktivit nemálo lidí, ale ve výsledku dochází k neorganizovanému sportování s nižším pozitivním účinkem na kvalitu sportovní průpravy a větším epidemiologickým rizikem. „Nejsou zveřejněna – tudíž jsem přesvědčen, že neexistují – žádná negativní data o tom, že při sportu ve venkovních prostorách může docházet, dochází k většímu či velkému přenosu viru a tudíž k jeho šíření,“ tvrdí.

Zároveň poukazuje na to, že v některých státech Evropy (jako příklad nabízí Nizozemsko a Švýcarsko pozn. red.) nebyla sportovní aktivita mládeže během epidemie vůbec zakázaná. A zmiňuje i Španělsko, kde se aktuálně odehrávají mládežnická utkání.

„Přijměte prosím taková opatření, která umožní organizovanou skupinovou sportovní průpravu zejména na venkovních sportovištích, která dostanou tuto činnost opět pod kontrolu sportovních organizací a zajistí kvalitní sportovní přípravu minimálně pro děti a mládež,“ sděluje a dodává: „My, sportovní organizace po celé republice, jsme připraveny!“