Vypadá to, že jednasedmdesát metrů dlouhý most postihla smůla. Výběrové řízení na jeho opravu totiž běží už podruhé. „V prvním případě jsme vysoutěžili dodavatele, který měl práce provést do konce letošního května. Ten ale vše začal odsouvat, prý mu nepřišlo dřevo. Prodloužili jsme mu tedy lhůtu do 15. září. Ani tehdy to nesplnil, a proto jsme zakázku zrušili,“ vysvětlila manažerka Dobrovolného svazku obcí Jihlava-Třebíč-Raabs Zdenka Švaříčková.

Na podzim tedy vše začalo nanovo, přičemž výběrové řízení potrvá do 26. listopadu. Vybranou firmu čeká nejen výměna dřevěných trámů a izolace mostovky, ale také zhotovení nového povrchu lávky a montáž zábran. Mají zamezit průjezdu motorových vozidel.

Stavba mostu pro D35 nad koridorem u Uherska. Více ve videu
Nechceme Studénku. Komplikace při stavbě mostu pro D35 zavřely na hodiny koridor

Lávka má 71 metrů na délku a 3 metry na šířku
Do provozu byla uvedena byla uvedena v roce 2010
Celá cyklotrasa Jihlava-Třebíč-Raabs měří 138 km

Právě to je tím největším oříškem, který je potřeba vyřešit. Lávka totiž na šířku měří tři metry, aby po ní mohla projet například sanitka. „Jenže na most prý najížděla i běžná auta, například rybáři, kteří se chtěli dostat na druhou stranu řeky. Chceme tam tedy namontovat zábrany, aby se mostovka neničila. Podobná, menší lávka stojí na cyklotrase také u Jemnice. Tam jsme tento problém vyřešili stejným způsobem,“ sdělila Švaříčková.

Polámaná prkna

Informaci o možném průjezdu aut přes most překvapila starostu Číhalína Františka Holuba. „Zprávy o tom, že by přes něj jezdila auta, nemám. Slyším to od vás poprvé,“ reagoval Holub. Je ale pravda, že byť je lávka na katastru jeho obce, ze zastavěných míst na ni není vidět – lávka se totiž skrývá hluboko v údolí.

Exponáty Muzea technických dovedností Choceň v akci.
OBRAZEM: Ráj nejen pro šotouše. Nadšenci z Chocně mají unikátní sbírku techniky

Redaktor Deníku se po lávce prošel. Občas někde chybí kus prkna, což ale není až tak nepříjemné. Mnohem horší je prkno, které je jen nalomené. U něj hrozí, že každou chvíli praskne a noha zůstane v díře. Na několika místech navíc ze dřeva trčí šrouby. „Kvůli nim můžete píchnout duši. Osobně tudy teď jezdím co nejméně. Kdo to tam zná, tak v Bransouzích cyklostezku radši opustí a jede do Přibyslavic normálně po silnici,“ zamyslel se třebíčský cyklista Martin Lorenc.

Podle Švaříčkové si most byli prohlédnout tři zájemci o novou zakázku na jeho opravu. „Uvidíme tedy po 26. listopadu, zda se opravdu přihlásili,“ uvedla manažerka, podle které se náklady na opravy budou pohybovat v nižších jednotkách milionů korun.