Barvitá historie Jiřího Janečka.Barvitá historie Jiřího Janečka.Zdroj: DeníkDo byznysu se Jiří Janeček vrhl hned zkraje 90. let. Jeho podnikatelské aktivity se zaměřovaly na obchod a stravovací provozy. Na přelomu tisíciletí byl například jednatelem firem J + J školní jídelny a Eurogurman. Ve stejné době, po působení v řadách Mladých sociálních demokratů, vstoupil do ODS. A jeho kariéra v komunální politice nejen na Praze 11 začala strmě stoupat.

Jihoměstské Palermo

V roce 2006, kdy proti sobě na Jižním Městě bojovaly dvě frakce ODS, se spřáhl s budoucím starostou Daliborem Mlejnským (tehdy ODS). Válka frakcí zahrnovala i nasazení soukromých detektivů agentury ABL pozdějšího šéfa strany Věci veřejné Víta Bárty.

Do této doby spadají počátky termínu „Jihoměstské Palermo“, který se vžil pro označení Jižního Města a jeho tehdejšího politického vedení.

„Palermo“ nabralo na obrátkách, když se Mlejnský stal starostou Prahy 11 a Janeček jeho pravou rukou. Občanská sdružení a později opoziční Hnutí pro Prahu 11 si začala všímat podezřelých prodejů volných obecních pozemků investorům s často nejasnou vlastnickou strukturou.

Nitky obchodů vedly například k advokátní kanceláři MSB Legal, spojované s lobbistou Ivem Rittigem. Mlejnský, Janeček a další zastupitelé kvůli tomu později čelili trestnímu stíhání.

Klepy o nadstandardních vztazích s developery zesílily poté, co se milovník terénních vozů Janeček vydal v roce 2009 závodit na Rallye Dakar a společnost mu dělal majitel developerské firmy Central Group Dušan Kunovský.

V té době už byl Janeček nejen pražským politikem, ale také poslancem. Mandát získal na podzim 2008 jako náhradník. Z pozice poslance předložil návrh zákona na zřízení Královské univerzity střední Čechy v Kutné Hoře. V paměti ovšem zůstal spíš jeho nápad na vybudování ghetta pro bezdomovce, s nímž přišel coby pražský radní v roce 2010.

Hra na uprchlickou kartu

Před osmi lety začala smršť Janečkových politických přerodů. Nejdřív založil pravou frakci v ODS, aby stranu posléze úplně opustil. „Odešel jsem kvůli levicovému směřování své strany,“ uzavřel své 11leté angažmá v ODS. Následovala kandidatura za hnutí Hlavu vzhůru, které však v parlamentních volbách 2013 neuspělo.

O rok později už Janeček kandidoval do pražského zastupitelstva coby lídr Občanské konzervativní strany. V jejích barvách poprvé vytáhl kartu uprchlíků a pronikání islámu do Evropy. S vážnou tváří tvrdil, že jeho strana je tuzemským partnerem francouzské Národní fronty Marine Le Penové.

V komunálních volbách v roce 2018 se pak pro změnu objevil jako trojka pražské kandidátky strany Rozumných. Když i ta vyšuměla do ztracena, stal se v roce 2019 aspoň drobným sponzorem Trikolóry.

Návrat do politiky

Mezitím se Janeček věnoval také byznysu. Kromě svého Offroadcentra provozoval několik hospod a hotelů. Nejčasněji byl spojován s chodovskou Pivnicí U Bazénu, která vyrostla právě za jeho působení na Praze 11, a také s restaurací Lokai Koliba na Roztylech.

O svých dalších podnikatelských aktivitách se spolu s nynější partnerkou Květuší Mentovou rozhovořili pro magazín Statuss. Podle něho v minulých letech společně vedli také restauraci Pavlovin na Chodově, tradiční hospodu U Kalendů na Praze 2 a rovněž řadu hotelů, například Ehrlich na Žižkově, Michael v Hodkovičkách či Na Zámečku v Záběhlicích.

Do politiky se teď Janeček vrací oklikou coby hostinský pivovaru Malý Janek v Jincích. Poloviční podíl ve společnosti Malý Janek Praha byl ale v roce 2018 nucen zastavit jednomu z věřitelů.

Aktuálně už v obchodním rejstříku jako spolumajitel firmy nefiguruje. Majitelkou nemovitosti, v níž pivovar s restaurací sídlí, je jeho dcera Anežka Janečková.