Babiš podal v polovině května žalobu na ochranu před nezákonným zásahem. Městský úřad následně navrhl zamítnutí žaloby. Souhlasil také s tím, aby soud rozhodl bez nařízení veřejného jednání. Premiér ale podle serveru iRozhlas.cz zaslal soudu stanovisko, že na podané žalobě trvá.

Premiér Andrej Babiš
Premiér versus Černošice. Babišovu žalobu zamítněte, navrhl městský úřad soudu

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení na základě podnětu podaného protikorupční organizací Transparency International. Babiš odmítá, že by ovládal média, a porušoval tak zákon. Uvádí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.

Přestupkové řízení

Městský úřad v předchozím obdobném řízení uložil Babišovi v roce 2019 pokutu 200 tisíc korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se ale na černošický úřad opět obrátila Transparency International s tím, že disponuje ve věci novými důkazy.

Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení, které chce nyní premiér zastavit soudní cestou. Argumentuje právní zásadou, podle níž nelze o stejné věci rozhodovat dvakrát.

Předseda vlády Andrej Babiš
Babiš podal žalobu na Černošice. Chce zastavit řízení ke střetu zájmů

Počátkem srpna úřad informoval, že řízení nebude kvůli podané žalobě přerušovat. Žaloba nemá odkladný účinek, a bylo tak na úvaze žalovaného úřadu, zda bude v řízení pokračovat, či zda vyčká na výsledek soudního řízení.