Tohle smělé tvrzení sice neberte jako zaručené, ale vyplývá to z malého průzkumu, který Benešovský deník provedl v pondělí odpoledne v benešovské Střední škole ekonomiky, obchodu a služeb v Husově ulici.

„Z pětatřiceti přítomných středoškoláků, studentů obchodní akademie, managementu obchodu a služeb, kosmetických služeb a budoucí kadeřnice, kterým ještě není osmnáct let, a proto příští týden volit nemohou, jen tři hlasovat nechtěli," potvrdil ředitel benešovské střední školy Vladimír Černý.

Zda studenti hlasovali naprosto samostatně, bez ovlivnění ze strany kamarádů, není z průzkumu jasné. Volby nanečisto neměly charakter klasických voleb. Přesněji, studenti neodcházeli hlasovat za plentu a volební lístky se jmény politických stran a uskupení vyplňovali jen na lavici. Tedy i pod případným „dohledem" či po konzultaci se sousedem.

Průzkum mezi ještě ne osmnáctiletými mladými lidmi studujícími na Střední škole ekonomiky obchodu a služeb Benešov na obchodní akademii, management obchodu a služeb, kosmetických služeb a také na kadeřnice, neměl připomínat volby ani vzdáleně.

Studenti totiž svou přízeň mohli projevit jen jedné ze stran. Jednotlivé kandidáty, kteří při skutečné volbě osloví tisíce voličů, studenti na svých hlasovacích lístcích nenašli. Tohle se podaří až těm skutečným, regulérním voličům v den D, 25. a 26. října.

I tak to však bylo zajímavé zjištění názoru budoucích voličů.

Z pětatřiceti oslovených dvaatřicet hlasovalo, což je 91,42 procenta.

Dvanáct studujících se přiklonilo na stranu TOP 09, což ze sta procent hlasujících činí 37,50 procenta.

Druhou nejsilnější pozici přiřkli studenti ve SŠEOS Benešov České straně sociálně demokratické. Pro ni hlasovalo pět studentů – 15,60 procenta hlasujících.

Pouze o jediný hlas za svým největším rivalem zaostala v očích studentů Občanská demokratická strana. Té důvěřovali čtyři hlasující, tedy celkem 12,48 procenta.

Tři preference, tedy 9,36 procenta dali studenti Pirátům, dva (6,24 procenta) ANO 2011, Svobodným i Úsvitu Tomia Okamury. Jen jeden hlas a tím i 3,12 procenta, tedy méně, než by stačilo pro vstup do poslanecké sněmovny, pak získalo ANEO a také Komunistická strana Čech a Moravy.