V roce 2017 zámek, který byl ve velmi zbědovaném stavu, koupila obec, objekt zabezpečila tak, aby nedošlo k jeho zřícení a začala s postupnou rekonstrukcí.  „V tomto roce se nám podařilo získat z Ministerstva kultury ČR prvních 300 000 korun, a to z Havarijního fondu. V dalších letech jsme úspěšně žádali o finance z Programu záchrany architektonického dědictví. V roce 2018 pomohla poprvé krajská dotace,” říká zvěstovský starosta Karel Babický. Celková rekonstrukce by měla být ukončena v roce 2021 a vyjít na 14,2 miliony korun. Obnova kulturní památky je spolufinancována z rozpočtu obce Zvěstov, která se podílí 3,2 miliony korun.

Zvěstovský zámek obklopuje park, který se obec snaží ve spolupráci s místními hasiči udržovat. Už osmým rokem se v srpnu v sousedství zámku konal festival Zvěstov OPEN AIR. Na podiu se střídaly nejen regionální kapely a v zámeckém parku vyrostlo stanové městečko. Výtěžek z festivalu je z části věnován na obnovu zámeckého areálu, ale hlavně – tato akce přiláká každoročně do Zvěstova několik stovek lidí a pomáhá zviditelnit v minulosti opomíjenou památku.


 „Letošní OPEN AIR byl poznamenaný obavou z koronaviru – nebyli jsme si jisti, zda ho kvůli opatřením zabraňujícím šíření nemoci budeme vůbec moci uspořádat. Nakonec to bylo možné, na podiu u zámku se vystřídalo sedm kapel a pod podiem se skvěle bavilo 450 lidí,” dodává zvěstovský starosta. I tento festival podpořil Středočeský kraj.


Pokud vše půjde tak, jak si investor přeje, mohli bychom si už za pár let ve zvěstovském zámku prohlédnout třeba muzeum radiotechniky, zlatodolu Roudný nebo zrestaurované fresky Mikoláše Alše.

Jana Špačková