„Kromě zpřístupnění dat veřejnosti na webu vycházejí souhrny v regionálních novinách, zpravodajích obcí ORP Votice, najdete je na obecních vývěskách, na facebookové stránce  Počasí na České Sibiři, která měla ke konci září 1218 sledujících. Některé obce využily možnost na svých webových stránkách umístit odkaz na web meteostanice, případně touto formou zveřejňují měsíční souhrny. Z dat meteostanice čerpají také někteří kronikáři obcí, kteří si podle meteostanice ověřují jimi naměřená data, případně přímo využívají dat meteostanice,” říká provozovatel meteostanice a webových stránek Ondřej Vacek. 

Od samého počátku byla a je meteostanice provozována pro nekomerční účely, stejně tak webové stránky www.pocasijesetice.cz a kdokoli může data zdarma využívat pro svou potřebu.

V posledních letech se prostředí internetu značně proměnilo a s ním i požadavky na funkčnost webových stránek. Stránka www.pocasijesetice.cz, pokud nebude zmodernizována, nemá šanci ve virtuálním světě obstát. Trápí ji zastaralý design a administrace, chybějící SSL, některé nefunkční podstránky a pomalé načítání. Web není responzivní a je třeba ho rozšířit o některé další funkcionality.

„Oslovil jsem proto odborníky, zabývající se tvorbou a aktualizací webových stránek a zjistil cenové nabídky. Tvorba redakčního systému, nová grafika, responzivní design a SSL pro www.pocasijesetice.cz se pohybuje kolem 22 000 korun vč. DPH. Cena je pouze orientační, stanovená po zběžné kontrole webu a jeho funkcí. Pořízení a provoz webu a meteostanice jsem od začátku dotoval z vlastních prostředků a touto činností jsem se zabýval ve svém volném čase. Nejsem však schopen vydat jednorázově tak velkou částku na aktualizaci webových stránek,” vysvětluje Ondřej Vacek.

S prosbou o pomoc s aktualizací webových stránek se obrátil na obce v regionu. Doufá také v pomoc podnikatelů a veřejnosti. „Vím, že webové stránky sledují například zemědělci, pořadatelé akcí, ale i lidé, kteří plánují dovolenou nebo výlet. Věřím, že můj projekt pomáhá popularizovat region a je určitou službou veřejnosti a lidé budou mít zájem, aby se rozvíjel a pokračoval,” přeje si Vacek.

Každý, i drobný příspěvek na aktualizaci webových stránek lokální meteorologické stanice, pomůže. Pokud chcete přispět, můžete tak učinit na účet ve FIO bance číslo: 2601652257/2010. Pro správnou identifikaci do zprávy odesílatele je nutno napsat Rozvoj pocasijesetice.cz a pokud tam bude udané jméno, bude i s darovanou částkou zveřejněno na nových webových stránkách. Pro dotazy, týkající se meteostanice či webu lze Ondřeje Vacka kontaktovat na e-mailu ZDE.

Jana Špačková

Ondřej Vacek
Ondřej Vacek: Koupí meteorologické stanice jsem si splnil sen