K vidění jsou různé výtvory, například deka pro miminka, plédy, svetry atd. Tato výjimečná výstava může být zároveň inspirací k další tvorbě.

Počátky pletení nejsou známé. Nejstarší archeologické nálezy pletenin pochází asi z 12. století před n. l. z Egypta. V Evropě se pletení v širším měřítku začalo používat teprve ve 13. století. Pletly se především punčochy pro zámožnější vrstvy obyvatel. V polovině 16. století se začalo používat pletení obrace a od roku 1560 se pletly i bezešvé punčochy podle švýcarského vynálezu s pěti jehlicemi.

Profesionální pletaři (zásadně jen muži) se organizovali v ceších. Pletař se mohl stát členem cechu teprve po šestileté učební době. V 17. století se větší část pletenin vyráběla na strojích. Ruční pletení jako výdělečná činnost se pak provozovalo v Evropě jen v chudých, okrajových a horských oblastech. Od 18. století se začaly zabývat ručním pletením jako koníčkem některé ženy z bohatých rodin, na některých soukromých školách se zavedla tato ruční práce jako vyučovací předmět.

Asi od 2. poloviny 18. století se začaly i ženy ze středních vrstev sdružovat v pletařských spolcích. Ve válečných obdobích ženy ve všech bojujících státech hromadně podporovaly své armády pletenými zimními oděvy. V 21. století je ve světě proměnlivý zájem o ruční pletení závislý na aktuální módě a v nabídce přízí.

Jana Vlasáková