VlčkoviceFest sahá až do roku 2005, kdy se jeho historie začala psát prvním ročníkem o několika málo kapelách. První ročníky formálně pořádalo občanské sdružení Podblanickem. V průběhu let se festival pomalu zvětšoval, profesionalizoval a celkově se měnil po všech stránkách.

Od roku 2008 je VlčkoviceFest organizován pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti Statek Vlčkovice, která (nejen) jeho prostřednictvím sbírá prostředky na své sociální projekty a záchranu architektonického dědictví v osadě Vlčkovice. Od roku 2008 proběhly také změny nejpatrnější.

| Video: Youtube

Původní pouze „hudební festival“ vystřídal formát multižánrový. V posledních letech je na festivalu samozřejmostí hudba, divadla, výstava a dokumentární filmy. Tradicí se stal i fotbalový miniturnaj družstev, který je na poli českých festivalů patrně ojedinělý.

Program 19. ročníku VlčkoviceFestu

Pátek 14. července
Hudba: Poletíme?, Znouzectnost, Toot Ensemble, P/\ST, Fail together, Parta vynikajících lidí, Údolý dutých hlav
Výstava: Petr „Zewlakk“ Vrabec – Zažít Vlčkovice (fotografie)
Filmy: němé grotesky
Dj`s: Sady Kolektive (Moment, Hato, LamaV, Devan Prken)

Sobota 15. července
Hudba: Květy hrají Psí vojáky, Kalle, Vasilův Rubáš, Esazlesa, Cermaque – Lament, 2v1, Purpl Boi, Loutkoband
Divadlo: Loutky v nemocnici – Medvěd, který nebyl, Mauglí
Výstavy: Karel Šuster – Putovní výstava fotografií Filipa Topola a Psích vojáků (fotografie), Petr „Zewlakk“ Vrabec – Zažít Vlčkovice (fotografie)
Filmy: Takovej barevnej vocas letící komety (Václav Kučera), More Miko (Robin Kvapil) + diskuse (Robin Kvapil a Jaroslav Miko), Všechno dobře dopadne (Miroslav Janek), němé grotesky
Autorské čtení: Bára Klára – Záludnosti těla
Dj`s: Sady Kolektive (Moment, Hato, LamaV, Devan Prken)
Další program: workshopy, fotbalový turnaj, dětský koutek, prohlídka statku

Neděle 16. července
Další program: bohoslužba Ládi Heryána

| Video: Youtube

Vzpomínka na Filipa Topola, který zemřel před deseti lety
Letošní festival se organizátoři rozhodli věnovat vzpomínce na zpěváka, textaře a frontmana kapely Psí vojáci Filipa Topola, který zemřel před deseti lety. V rámci programu se lze těšit na koncert kapely Květy, která zahraje písně Psích vojáků, výstavu fotografií Filipa Topola a Psích vojáků od Karla Šustra nebo na dokument Takovej barevnej vocas letící komety.

Jakub Roun