Všichni s radostí očekávali, s jakými podnikatelskými nápady letos studenti na škole přijdou. Již třetím rokem se na SOŠ a SOU ve Vlašimi učí podnikavosti a jejich nadšení a elán, který vždy výuku doprovází, ukazuje, že se jde správnou cestou.

Vzdělávací program JA Studentská firma probíhá pod záštitou organizace JA Czech a umožňuje studentům nejenom rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti, ale zároveň jim přibližuje samotný charakter podnikání v tržní ekonomice. Studenty učí rychleji vzájemně komunikovat, spolupracovat a rozhodovat se, nést zodpovědnost i podnikatelské riziko, vzájemně se hodnotit, rozvíjet své organizační i řídící schopnosti, nakládat s penězi a jednat s obchodními partnery. Kromě pedagoga, který studenty provází celým programem, je možnost využít spolupráci s mentorem jako zdrojem praktických informací a koučem týmu.

V tomto školním roce studenti oboru Podnikání založili šest studentských firem. Každá přišla s originálním nápadem a věří, že jejich roční cesta podnikáním bude úspěšná.

Firma Second Art se zaměřuje na renovaci věcí ze secondhandu a díky malbě a batice na textil dávají oděvům nový vzhled.

Šum Bum nabízí nadšencům relaxační koupele šumivé bomby různých tvarů a vůní, které každý požitkář odpočinku při koupeli ocení.

Dřeváci na plech jsou tvořivým týmem, který umí čarovat nejenom se dřevem, ale umí vykouzlit i krásné hračky pro čtyřnohé kamarády. Jejich výrobky jsou jedinečné a nakoupené dekorace mohou zpříjemnit a zútulnit domov.

SBM je tříčlenná skupina studentů, která se snaží recyklovat staré strojní součástky a s láskou k ruční práci jim tak vdechuje druhý život. Zamezí tak zbytečnému vyhození těchto materiálů a vytvoří jedinečné modely dopravních prostředků, zvířátek a postaviček. Modely nejsou určeny pouze na ozdobu a jako doplněk kanceláří manažerů a techniků, ale mohou doplnit výuku odborných technických předmětů ve školách o názornou ukázku a popis, z čeho se model vlastně skládá. Určitě to ocení nejenom učitelé, ale především studenti.

Ken Jams ve složení tří studentek připravuje pro chuťové buňky domácí marmelády a džemy a každý si vybere tu svoji oblíbenou. Vypadají všechny dobře a chutnají výborně.

Slogan firmy H&J „Když budou velké závěje, šála od nás zahřeje. A když zima na nožky, kupte naše ponožky,“ mluví za vše. Určitě si všichni projdou své stávající zimní oblečení a doplní si svůj šatník o tyto skvělé doplňky. Mohou si i od firmy koupit hezkou háčkovanou dečku nebo prostírání a položit si pak na ně uvařený horký čaj.

Studenti své firmy vedou jako reálné společnosti, prakticky řeší všechny firemní situace a snaží se o to, aby všechny jejich kroky byly jasné, srozumitelné a transparentní. Jsou nuceni sami hledat řešení, rozhodovat se a nést za svá rozhodnutí odpovědnost. Při plnění svého podnikatelského záměru se snaží o to, aby jejich podnikání bylo udržitelné a odpovědné. Hledají cesty, jak snížit svoji uhlíkovou stopu a jak řídit odpovědně svoji firmu.

Každá ze studentských firem se snaží vykonávat svoji činnost tak, aby se chránily přírodní zdroje a co nejméně se zatěžovalo životní prostředí. Podnikatelské aktivity si mohou zpestřit různými soutěžemi, do kterých se mohou přihlásit a pokusit se tak obstát se svými dovednostmi před konkurencí, kterou tvoří další studentské firmy z celé České republiky.

Ve vlašimské škole drží všem studentským firmám palce, ať se jim jejich podnikání takzvaně na zkoušku vydaří a ať je tento vzdělávací program baví a užívají si ho. Možná nezůstanou pouze u podnikání na zkoušku, ale některým tyto nabyté zkušenosti budou pomáhat při jejich podnikatelském startu v budoucnu.