V bance se učni podrobně seznámili s příběhem peněz a centrálního bankovnictví v České republice. Expozice Lidé a peníze začala v historickém trezoru, který vznikl ve 30. letech minulého století v době První republiky.

Žáci tam viděli unikátní vysokohmotnostní zlatou minci o nominální hodnotě 100 milionů korun, která je největší zlatou mincí v Evropě a druhá největší na světě. Česká národní banka ji vydala v roce 2019 k příležitosti 100. výročí vzniku československé měny. Zážitkem bylo pro všechny potěžkání zlaté cihly s váhou 12,6 kilogramu a kontrola pravosti bankovek.

Výrobek studentské firmy SBM z SOŠ a SOU ve Vlašimi.
Podnikatelské aktivity ve vlašimské škole zahájilo šest studentských firem

Česká národní banka je svojí podstatou jedinečná a nenahraditelná. Expozice Za měnou dětem poodhalila, co se skrývá za českou měnou a seznámila je s pojmy, které jsou s ní spojeny. Školáci si mohli vyzkoušet zasedání bankovní rady a zjistili, co všechno Česká národní banka dělá, aby v zemi dosáhla cenové a finanční stability a zajistila plynulost peněžního oběhu.

Expozice Za měnou také velmi zábavnou a pochopitelnou formou představila fungování finančního trhu, a jak se krotí inflace. Že to není jednoduché, si mohli učni vyzkoušet pomocí různých interaktivních nástrojů.

Zdroj: Youtube

Po skončení inspirativní lekce do světa peněz se žáci přesunuli do hotelu světových kvalit, kde měli možnost nahlédnout do různých typů pokojů a dalších prostor. Asi největší dojem v nich zanechalo prezidentské apartmá, z něhož byl krásný výhled na historické jádro Prahy a které obývali nejenom důležití státníci, ale i známé světové celebrity.

Exkurze rozšířila žákům obzory a obohatila je o nové zážitky a zkušenosti.