Kromě pedagoga, který studenty provází celým programem, je možnost využít spolupráci s mentorem. Jeho hlavním úkolem je být zdrojem praktických informací a koučem studentského týmu. Konzultant přináší zkušenosti z praxe a jiný pohled do chodu studentské firmy. Mentorem mohou být majitelé, manažeři a zaměstnanci firem z blízkého okolí samotné studentské firmy, manažeři partnerských firem JA Czech nebo členové JA Alumni. Jedná se o dobrovolnickou činnost.

Mentor nenabízí řešení, ale klade otázky tak, aby studenti byli nuceni hledat řešení sami, rozhodovat se a nést za svá rozhodnutí odpovědnost. Mentor rozšiřuje studentům obzory. JA Czech v letošním školním roce přidělila vzdělávacímu zařízení mentora ze společnosti Provident Evžena Chlandu, který pracuje na pozici marketingového ředitele. Úvodní schůzka se studentskými firmami vlašimské školy se uskutečnila v pátek 3. listopadu a další pak o tři týdny později.

První seznamovací setkání bylo o představení se navzájem. Evžen Chlanda řekl firmám svůj životní příběh, přiblížil jim své dosavadní zkušenosti v rámci projektu JA Studentská firma a nastínil možnosti, ve kterých může poradit a předat zkušenosti.

Na škole nyní působí celkem šest studentských firem a každá z nich se mentorovi představila, ukázala mu svoje výrobky a propagační materiály. Jednotlivé firmy nastínily, jaký je jejich záměr a proč si vybraly danou oblast podnikání. Evžen Chlanda každé firmě řekl pár povzbuzujících slov a připojil i návrhy pro jejich další aktivity. Studenty hodně motivoval a poradil jim s propagací.

Komunikace plynula velmi spontánně a na závěr se všichni společně dohodli na dalším setkání a úkolech, které jednotlivé studentské firmy předloží. Společným fotografováním byl první den s mentorem krásně zakončen.

Již přípravy na další setkání v pátek 24. listopadu ukázaly, že studenti si cenné rady mentora vzali k srdci a pracují na úkolech. Všechny firmy upravily svoje propagační materiály s ohledem na doporučení a zástupci marketingu všech firem se i společně zapojili do úpravy nástěnky školy, která představuje studentské firmy a samotný projekt JA Studentská firma.

Druhé setkání s Evženem Chlandou začalo velmi pohodově. Inspiroval jednu z firem praktickým výrobkem, který osobně přinesl představit a ukázal tak další možnosti recyklace vyřazených strojních součástek. Všechny firmy pochválil, že provedly změny ve svých letácích a formou prezentace ukázal, jak se zaměřit na propagaci prodeje, co pro to udělat.

Velkou část setkání se hovořilo o reklamních spotech připravovaných na soutěž JA Top Logo. Mentor dal všem firmám několik cenných rad a určitě si je nejenom všichni vyslechli, ale některé rady i prakticky využijí. Byla to opět velmi osvěžující a zajímavá diskuse. Setkání rychle uběhlo a zanechalo ve všech přítomných velmi dobré pocity, nadšení a motivaci.

Studentské firmy na SOŠ a SOU Vlašim ve školním roce 2023/2024

Firma Second Art se zaměřuje na renovaci věcí ze secondhandu a díky malbě a batice na textil dávají oděvům nový vzhled.

Šum Bum nabízí nadšencům relaxační koupele šumivé bomby různých tvarů a vůní, které každý požitkář odpočinku při koupeli ocení.

Dřeváci na plech jsou tvořivým týmem, který umí čarovat nejenom se dřevem, ale umí vykouzlit i krásné hračky pro čtyřnohé kamarády. Jejich výrobky jsou jedinečné a nakoupené dekorace mohou zpříjemnit a zútulnit domov.

SBM je tříčlenná skupina studentů, která se snaží recyklovat staré strojní součástky a s láskou k ruční práci jim tak vdechuje druhý život. Zamezí tak zbytečnému vyhození těchto materiálů a vytvoří jedinečné modely dopravních prostředků, zvířátek a postaviček. Modely nejsou určeny pouze na ozdobu a jako doplněk kanceláří manažerů a techniků, ale mohou doplnit výuku odborných technických předmětů ve školách o názornou ukázku a popis, z čeho se model vlastně skládá. Určitě to ocení nejenom učitelé, ale především studenti.

Ken Jams ve složení tří studentek připravuje pro chuťové buňky domácí marmelády a džemy a každý si vybere tu svoji oblíbenou. Vypadají všechny dobře a chutnají výborně.

Slogan firmy H&J „Když budou velké závěje, šála od nás zahřeje. A když zima na nožky, kupte naše ponožky,“ mluví za vše. Určitě si všichni projdou své stávající zimní oblečení a doplní si svůj šatník o tyto skvělé doplňky. Mohou si i od firmy koupit hezkou háčkovanou dečku nebo prostírání a položit si pak na ně uvařený horký čaj.