Rytmus je organizace, které velmi záleží na tom, aby měli lidé se zdravotním postižením možnost žít tak, jak je pro většinu společnosti běžné. To znamená pracovat a s podporou zvládat bydlení ve vlastních domácnostech – nakoupit si, uvařit, uklidit.

Co bude dnes k obědu?

Lidé s mentálním postižením jsou ve svém životě často v pasivní roli opečovávaných. Mít mentální postižení však apriori neznamená, že by si člověk nebyl schopen nebo nechtěl sám uvařit. Jen k tomu potřebuje tu správnou podporu. A jednou z forem podpory jsou kurzy vaření, které Rytmus Střední Čechy organizuje pro klienty. Kurzy absolvovalo již 32 lidí, ale tréninková kuchyně i její vybavení byly zastaralé a nevyhovující. 

Od počítačové vizualizace, přes mraky prachu, až po novou kuchyň

Materiály jsou drahé, řemeslníci mají moc práce… jakékoli budování vyžaduje pevné nervy a  odhodlání. A také spolehlivé partnery. Rekonstrukce kuchyně se podařila v krátkém čase díky pomoci dárců. Projekt podpořil Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, Grantový program Skupiny Moneta a Tříkrálová sbírka Farní charity Benešov. Pomohlo také mnoho firem a 31 soukromých laskavých dárců.  

Radost z vaření byla velká

Dílo se podařilo a první klienti měli ještě před slavnostním otevřením možnost vyzkoušet,  jak se v nové kuchyni vaří. Z kuchyně už voněl fazolový guláš i jablková buchta. „To je krásná kuchyň, moc se mi líbí!“, pochvaluje rekonstrukci jeden z klientů a pracovnice Rytmusu, asistentka Hana Hrbková dodává: „Ve staré kuchyni jsme se nemohli ani otočit u trouby, pomáhat klientům s vařením bylo chvílemi dost obtížné, teď máme pěkný prostor, všechno je příjemnější i bezpečnější, tady je radost vařit.“ 

Oslava s kávou

Slavnostní otevření prostor proběhlo ve středu 6. října odpoledne a zúčastnili se partneři a příznivci organizace. „Tak ať se Vám v nové kuchyni dobře daří i vaří“, loučili se hosté slavnostního otevření. „Z rekonstrukce máme velkou radost. Děkujeme všem, kteří se podíleli na rekonstrukci! Bez darů a podpory lidí, kteří nám věří a vidí v naší práci smysl, by to něšlo,“ uzavírá ředitelka Rytmusu Střední Čechy, Pavla Fleischhansová.

Zuzana Klímová Vaňková