Festival má několik částí. Od 8,30 hodin startuje Benešovská juniorka – závody pro děti a mládež do 18 let. Pro ně je připraveno sedm kategorií a tratě v rozmezí 60 až 1500 metrů. V 10,45 hodin startují rodinné štafety na 3x400 metrů. Ve 13 hodin odstartuje Benešovská trojka a program zakončí hlavní závod – Benešovská desítka od 13,45 hodin. V rámci hlavního závodu, který měří 10 km, mohou zájemci absolvovat štafetový závod 4 x 2,5 km a také je vyhlášena soutěž desetičlenných týmů měst (Benešov, Vlašim, Senohraby, Zruč nad Sázavou a další).


Mimo tyto soutěžní závody je ve 12,30 hodin na programu i nesoutěžní charitativní běh (nebo chůze) na 2 x 400 metrů na podporu handicapovaných sportovců z regionu. „Letos jsme se rozhodli podpořit děti postižené svalovou slabostí a hypotonií a nakonec jsme vybrali osmiletého Adámka. Stoprocentní výtěžek ze startovného v tomto závodě a desetiprocentní výtěžek ze startovného celého festivalu tak půjde právě jim,“ uvádí Lenka Křížová z pořadatelského týmu Atletika Benešov.

Organizátoři očekávají účast kolem 500 závodníků. „Díky přesunu běžeckých závodů z jara, kdy se kvůli covidové situaci nemohly akce konat, je podzim termínově přeplněný, a tak i návštěvnost jednotlivých akcí není taková jako v předchozích letech. Samozřejmě bude také záviset na počasí. Kromě závodů je připraven i bohatý doprovodný program – ukázky atletických disciplín, prohlídka nového zázemí stadionu a tunelu, nebo výtvarná dílnička, skákací hrad a další zajímavosti. Zkrátka se snažíme, aby zde celá rodina mohla strávit příjemný den,“ upřesňuje doprovodné aktivity Lenka Křížová.


Prezentace a registrace účastníků probíhá přímo na stadionu. Pro mládežnické kategorie se registrace uzavírá 30 min před startem závodu, pro ostatní závody pak 60 minut před startem. Než odstartují nedělní závody, organizátoři pro žáky prvního a druhého stupně základních škol na středu a čtvrtek 15. a 16. září navíc připravili závody atletické všestrannosti. Závod je také součástí letošního seriálu akcí České unie sportu, jehož mediálním partnerem je Deník.


Autor: Helena Bártlová