Všichni zúčastnění uctili památku vězňů koncentračního tábora na Hradištku, kteří na blízkém Třebsíně byli nuceni v nelidských podmínkách kopat protitankový příkop a na padesát z nich zde, či cestou na práce v posledních dnech druhé světové války bylo nelítostně zastřeleno komandy SS.

Jedná se současně o připomenutím lidského utrpení všech vystěhovaných v historii zdejšího kraje za druhé světové války v době 80. výročí vystěhování regionu mezi Vltavou a Sázavou. Proto padlo rozhodnutí Tomáše Tichého na místě původního tankového příkopu v Třebsíně vztyčit Pietu jako připomínku válečných hrůz.

Současné Pietě předcházelo 12. dubna 2022 odhalení makety Piety a poklepání na základní kámen. Této akce byla přítomna delegace španělských potomků vězňů koncentračního tábora zavražděných u Třebsína.

K podobě Piety Tomáše Tichého, autora záměru a výtvarného návrhu skulptury, inspirovalo vyprávění pamětnice Evy Stupkové, která se zajímala o historii Hradištka, dopisovala si s francouzskými vězni, kteří přežili pobyt v místním koncentračním táboře, a psala o osudech těchto lidí. Grafické zpracování Piety realizovala Martina Tichá a jako manželé, patrioti regionu, připomněli všem, co znamená nesvoboda končící ztrátou domova nebo života. Realizace kované sochy se ujal Ivan Preisler.

Památníku vévodí obří květ pampelišky jako symbol květu, který si chtěl utrhnout vězeň a byl za to usmrcen…

Václav Šmerák