Pondělní vernisáž výstavy si nenechala ujít řada známých osobností, které česká fotografka fotila. Zahájení se ujala přímo Zuzana Mináčová společně s kurátorem prof. Antonínem Pařízkem, který je jejím dlouholetým přítelem. „Kurátora jsem nikdy nedělal. Když mě paní Zuzana se svým synem Matějem oslovili, byl jsem v rozpacích. K této navýsost zajímavé rodině mám blízký vztah, proto jsem nabídku neodmítnul. S velkým respektem jsem vybral fotografie, které Zuzanu představí, a zároveň snad návštěvníky budou i bavit.“

Na 28 velkoformátových fotografiích se návštěvníci seznámí s volnou i dokumentární tvorbou autorky. Tento průřez charakterizuje její celoživotní profesní pouť. Výstava pod širým nebem bude na Ringhofferově náměstí v Kamenici u Prahy od 1. srpna do 1. září 2022.

K vidění jsou portréty československých i světových filmových hvězd, ke kterým patří Zdeněk Svěrák, Libuška Šafránková, Robert Redford, Michael Douglas, nebo i portréty Královny Alžběty II. či jeho svatosti Dalajlámy. V neposlední řadě bude vystaven portrét Václava Havla a jeho přátel.

Zuzana Mináčová žije v Kamenici u Prahy už mnoho let a celou dekádu statečně bojovala proti výstavbě slévárny hliníku. Slévárna v kamenickém závodě Strojmetal by totiž představovala pro každého z obyvatel obce a jejího širokého okolí vážný ekologický problém a s ním spojená rizika zdravotních obtíží. Zuzanin boj proti miliardové investici a úředníkům jí stál hromadu času, vzal hodně energie a peněz. Souboj ale skončil vítězně i díky jejím fotografiím a jak říká sama Zuzana: „Největším vítězstvím pro mě je, že všichni můžeme otevřít okno a dýchat čerstvý vzduch.“

Paradoxně se partnerství výstavy ujala sama firma Strojmetal Aluminium Forging a.s. a stala se tak součástí šťastného konce příběhu o zabránění ekologické katastrofě. Nový vlastník pan Petr Otava a celé představenstvo firmy výstavu Zuzany Mináčové podpořili. „Záleží nám na podpoře místních komunit. Přispíváme k rozvoji místního sportu, školství i kultury. Jsme hrdí na to, že v Kamenici jsou generace úspěšných občanů a že máme možnost toto místo s nimi pozitivně rozvíjet," uvedl při slavnostním zahájení výstavy Zuzany Mináčové nový výkonný ředitel společnosti Miroslav Záhorec.

Kateřina Šírová