A na Homolce to vypadalo jako před více než třiceti lety, kdy se tam naposledy jelo mistrovství Evropy. Konkrétně to bylo v roce 1988. Do Poříčí totiž dorazila nejen spousta závodníků, ale i fanoušci z řady evropských zemí. A když se člověk podíval po depu, skoro nedohlédl na druhou stranu. „Je to skvělá trať v nádherné lokalitě. Fanoušci byli perfektní a organizátoři zaslouží obrovskou pochvalu. Všechno bylo super,“ chválil poříčský závod Nizozemec Terry Callaghan, který nakonec obsadil druhé místo v nejsilnější divizi Super Buggy. 

Vítězství vybojoval Lotyš Ervins Grencis, který ve finále poslal ze hry několik českých jezdců, a jejich naděje na stupně vítězů pohasly. Nejlepším Čechem v nejsilnější třídě tak byl čtvrtý Boris Vaculík. Grencis se stal prvním cizincem, který vybojoval velký pohár Mediasportu. „Ve finále jsem dobře odstartoval, ale přehříval se mi motor, tak jsem musel dávat velký pozor. Jsem rád, že to vyšlo a tyhle krásné závody jsem vyhrál,“ řekl lotyšský vítěz. 


Už v semifinále musel kvůli poškozenému závěsu předního kola odstoupit úřadující vicemistr Evropy Radek Jordák, jeden z velkých favoritů, patron poříčského autokrosu a zároveň spoluorganizátor. Jeho technika totiž zajišťuje úpravu trati, která sklízela chválu ze všech stran. A Radek se podílí i na dalších věcech včetně doprovodného programu.  

Bude v Poříčí mistrovství Evropy? 


„Doufám, že tohle bude v budoucnu trať mistrovství Evropy. Všechno bylo dokonalé,“ vysekl organizátorům poklonu Němec Steven Laubach, který vyhrál finále Buggy 1600 a patří k nejlepším závodníkům této divize v Evropě. „Ty reakce samozřejmě vnímáme a jsme za ně moc rádi. Všichni nám říkají, že bychom měli dělat mistrovství Evropy, ale je to složitější. Chceme zůstat u stávajícího formátu a věříme, že to, co jsme předvedli, přiláká do Poříčí podobnou konkurenci i příští rok,“ prohlásil Radek Jordák. 


Diváci, ale i závodníci, si v sobotu večer také bohatý doprovodný program v podobě koncertu revivalových kapel Beatles a Queen a také velkolepý ohňostroj. V neděli při pauzách mezi závody zase dostával diváky do varu freestyle motokrosař Petr Pilát, který předvedl dech beroucí show i se svou FMX Academy, takže k vidění bylo asi 10 borců, kteří na motorkách ukazovali neskutečné skoky i triky. 


Autokros v Poříčí prostě táhl. Probíhal v souladu s protokolem Covid 19, takže diváci sledovali závod v oddělených sektorech, ale všichni si přišli na své. Homolka se diváckou i závodnickou účastí vrátila o více než 30 let zpátky, kdy se v Poříčí jezdila slavná Evropa, ale organizací, tratí, konkurencí,  a zázemím, si v ničem nezadala s nejlepšími evropskými závody současnosti. Palce nahoru zahraničních závodníků při odjezdu domů hovořily za vše.