Tentokrát ve spolupráci se zvířecími kamarády děti vtáhla do celého cyklu hospodaření s půdou, pěstování zdravých plodin, jejich zpracování na talíř a navrácení zbytků zpět na kompost, kde si na nich někdo pochutná a současně vzniká živinami bohatá půda.

Eva Šrailová přinesla ochutnávku naklíčených semínek - slunečnici, mungo fazole, řeřichu, na kterých si děti společně moc pochutnaly. Klíčky jsou velmi snadno stravitelné a vstřebatelné lidským tělem, a tak by se měly zařadit na talíř.

Divadélko Mateřského centra Hvězdička v aule Gymnázia Benešově: pohádka O Budulínkovi.
Foto: Odvážné děti převlečené za liščata si v pohádce zahrály s Budulínkem

Děti si samy zkoušely vysít a klíčit různá semínka. Semínka papriky s názvem “Sweet chocolate” v nich vzbudila naději, že budou sklízet čokoládu, ale nechají se překvapit, co jim vlastně vyroste a na čem si pochutnají.

Při práci dětem vyhládlo, proto přišla na řadu svačina v podobě zdravého salátu. A jelikož do něj patří i řepa, tak si děti jednu pořádnou vytáhly z pomyslného záhonu přímo ve školce. Celá dobrodružná cesta ze záhonu na talíř skončila odnosem zbytků na kompost.

Loutková pohádka Brouček v Divadle U Jelena v Bystřici.
Brouček zažil největší dobrodružství svého života. Děti v Bystřici ho sledovaly

Bonusem ekoprogramu byly “semínkové bomby”, které děti nejdříve “uhnětly” z krtinců a kterými pak obohatily přilehlou louku. Setí semínek formou hodu hliněnými kuličkami do dálky děti ohromně bavilo. Všechny se budou těšit, že jim jaro odhalí mnoho barevných květů a různorodých lučních rostlinek.