Děti z komunitní školy a školky Zaya (dříve RC Zajíček) pravidelně navštěvují místní seniory nejen s programem plným básniček, písniček a tanečků, ale užívají si i společné tvoření. Na konci školního roku 2021/22 jsme otevřeli novou zajíčkovskou kapitolu s názvem „Mezigenerační propojení“ a vydali se poprvé navštívit klienty v Domově pro seniory v Pyšelích. A jaká byla naše první návštěva? Plná překvapení! Kdo by čekal, že se ocitneme na zámku… Vysoké klenuté stropy, zrcadla, zlaté lustry, velká okna a vlídné přivítání nás čekaly hned v první minutě.

Vychutnali jsme si pravé zámecké hodování v nádherné jídelně a posilnili jsme se na následné vystoupení pro babičky a dědečky. Náš pravidelný dopolední program jsme jen přenesli do nového prostředí: klasický ranní kruh s uvítací písničkou, zpívání u klavíru, oblíbené básničky a cvičení s prvky jógy. Podařilo se děti hezky naladit a zbavit počáteční malinké trémy. Pak jsme si společně povídali, jaké měli senioři oblíbené hračky, pohádkové postavy či knihy. Celé toto první setkání bylo velmi příjemné a obohacující pro obě strany.

#clanek|7212203#
#clanek|7190612#

Prázdniny utekly jako voda a my jsme s novým školním rokem opět začali plánovat program pro naše nové „kamarády!“. A jelikož nejbohatším obdobím na dary přírody je bezesporu podzim, kdy v přírodě najdeme rozmanitě zbarvené plody, semena a listy, přichystali jsme si podzimní tvoření: výroba listových skřítků, společné skládání obrázků z kaštanů a jeden speciální vrchní skřítek „jako poleno“. Z něj se nakonec vyklubala dáma jménem Kristýna a zůstala bydlet na zámku.

Poslední dušičkovou návštěvu jsme spojili s rozsvícením lucerničky u kostela a zavzpomínáním na naše blízké. Pro tento den jsme každému ze seniorů dovezli malé překvapení v podobě korálkových andílků, které děti vytvořily. Věříme, že andělíčci budou babičky a dědečky opatrovat a rozdávat jim klid. 

Svět má mnoho podob. Neohrabanost mládí nebo nemohoucnost stáří, to vše k životu patří a my se navzájem učíme, že ona barevnost života mu dodává na celistvosti. Děti díky setkávání ztrácejí ostych a přinášejí svou bezprostředností a energií spoustu radosti. Těšíme se na další společné setkání.

Autor: Zuzana Vlčková, ZAYA