„Chtěla bych poděkovat Jakubu Čechovi za jeho čas a energii, kterou takto věnuje na pomoc lidem s postižením. Jeden ze způsobů, kterým jim pomáháme je asistence při cestování. A to může být leckdy velké dobrodružství,“ zahájila přednášku ředitelka organizace Rytmus Střední Čechy Pavla Fleischhansová a krátce sdílela s účastníky zážitky z asistencí. Častá je bohužel situace, kdy místo bezbariérového spoje přijede běžný, nebo řidiči chybí ovládací prvek k plošině, takže se člověk na vozíku do autobusu nebo vlaku nedostane. Nejdramatičtější byla situace, kdy plošina zlomila nohu vlakové průvodčí.

Jakub Čech už v Benešově přednášel o Pacifické hřebenovce koncem roku 2021. „Byl jsem tady i na předchozí přednášce Jakuba a znovu odcházím nadšený. Minule mě inspiroval k vlastní malé výpravě a teď si odnáším další motivaci i dobré rady na cestu. I když na Hayduke trail si rozhodně netroufám… zatím!“ směje se pravidelný účastník cestovatelských přednášek „Na cestách s Rytmusem“. Legendami opředený nejtěžší americký trail krajinou, jak vystřiženou z klasického westernu zdolá ročně jen tři desítky chodců. Trasa prochází divočinou jižního Utahu a severní Arizony. Vede pouštní krajinou a desítkami kaňonů národních parků, například Arches National Park, Grand Canyon a Zion National Park. Není tak populární, jako jiné dálkové stezky v USA, o to víc je opředen legendami. Trasa bývá označována za nejtěžší americkou dálkovou stezku.

Mapu trasy nelze koupit – musí vám jí věnovat někdo z komunity dálkových chodců (hikers), kdo vás zná z cest a ví, že jste dostatečně zkušený a cestu zvládnete. Navíc, přesná mapa ani neexistuje, o značení si můžete nechat zdát, popis je někdy dost vágní („najděte někde sestup do kaňonu“). Posluchači tak bezmála dvě hodiny poslouchali a diskutovali o nástrahách cesty, vybavení, radostech i strastech dobrodruhů s batohem. Cestu je třeba dobře naplánovat – vědět, kde najdete vodu, kde budete spát – protože při pohybu na území národních parků je nutné mít oficiální povolení, které se vztahuje na konkrétní datum i místo. Odměnou za hlad, žízeň i únavu je cesta sama – snídaně s nejkrásnějším výhledem, objevování skrytých a nepřístupných míst, západy slunce nad Grand Canyonem. Po přednášce přicházel jeden dotaz za druhým. Mnozí posluchači si tak domů odnášeli sen o vlastní velké cestě.

Autor: Zuzana Klímová Vaňková