Neveklovský Kristus je však na rozdíl od své brazilské předlohy více než desetkrát menší, měří tři metry. Socha, která vznikla z iniciativy občanského sdružení Nevenia se liší také materiálem, je totiž dřevěná. Největší zásluhu na jejím vzniku má člen sdružení Tomáš Kouklík, který na ni pracoval s kamarády téměř rok.

Není náhoda, že socha Krista Spasitele, někdy nazývaného také Vykupitele (portugalsky Cristo Redentor) stojí právě v tomto malebném kraji v blízkost Slapské přehrady. Osada byla založena v polovině 13. století rodem Rožmberků. První písemná zpráva pochází z roku 1285. Tragický osud Neveklova se naplnil za druhé světové války, kdy bylo městečko zabráno nacisty. V roce 1942 byli obyvatelé násilně vystěhováni, jelikož městečko a jeho okolí sloužilo jako vojenské cvičiště jednotek SS.

V Neveklově stojí dále za návštěvu kostel svatého Havla, boží muka symbolizující sloup, u něhož byl bičován Kristus či kaple Panny Marie. V Táborské ulici je možné vidět, bohužel nepřístupnou a neopravenou, synagogu. Zato přístupný židovský hřbitov za městem překvapí množstvím náhrobků. Ty nejstarší jsou z poloviny 18. století a jsou dobře zachované.

Tragické události, které se udály v této části Benešovské pahorkatiny v klínu mezi řekami Vltavou a Sázavou, mají dopad na život obyvatel dodnes. Minulost nelze změnit, lze se z ní ale poučit. K tomu je však nezbytné odpuštění. A právě tomu napomáhá socha Krista Spasitele nad Neveklovem!

VIDEO: 

| Video: Youtube

Autor: Vladimír Havlíček