Zvlášť pro Jakuba Exnera s časem 1 hodina 38 minut a 38 vteřin nejrychlejšího muže závodu a Lujzu Slávikovou s časem 1 hodina 47 minut a 58 vteřin nejrychlejší ženu. Jakub Exner přitom titul nejrychlejšího běžce Zimního běhu na Blaník obhájil z loňského ročníku.

„Uhrazeno bylo letos 518 registrací do závodu. Vyběhlo 464 běžců,“ uvedl organizátor závodu Ondřej Pojmon. Městskému domu dětí a mládeže – Domečku Vlašim věnovali organizátoři částku 10 360 korun. „Z každého uhrazeného startovného bylo pro instituci, která poskytuje zázemí pro maminky s dětmi, cvičení, zájmové kroužky sportovní aktivity a pořádá jiné jednorázové akce pro děti věnováno 20 korun. Šek byl slavnostně předán 11. ledna při vyhlášení vítězů ředitelce Domečku Pavle Homolkové,“ dodal Pojmon.

Desítky dobrovolníků, perfektně logisticky a organizačně připravený závod, Blanický rytíř, ceny, získané díky ochotě sponzorů a natěšení organizátoři čekali na zhruba pětistovku běžců z celé republiky, Polska, Slovenska či Ruska v sobotu 11. ledna ráno na startu u Vlašimského zámku.

Zima v Kraji pod Blaníkem je letos mírná, takže se závodníci nepotýkali se sněhem, ale místy s bahnem. Vzhledem k tomu, že první žena v cíli zvládla trasu „v silničkách“, nešlo o zas tak velkou překážku. Závod, startující ve dvou vlnách, jako tradičně odstartoval blanický rytíř, maskot Kraje blanických rytířů. V 9:15 odstartovali závodníci v první, bílé vlně, o hodinu později startovala vlna modrá.

Na trati a v cíli mohli závodníci využít služby pěti občerstvovacích stanic. Pro 27 nejlepších v devíti kategoriích pak měli organizátoři připraveny originální 3D poháry rozhledny stojící na Velkém Blaníku a hodnotné ceny. Vítězem Zimního běhu na Blaník je však každý, kdo se zúčastnil a zdolal trať dlouhou 23,5 kilometrů s převýšením 615 metrů.

Jana Špačková