Narodila jsem se v Malovicích, to je ta obec na kopci, odkud každý v neděli vidí do kostela v Miličíně, kde přednáší farář to, co se od něj očekává. Bylo předjaří. 26. března minulého roku. Moje máma byla černá jak bota, hubená a taková, no, řekla bych důstojná a staromódní. Táta, co vím, byl divoch. Prostě chlap. Cítil přes kopec – bydlí v Kahlovicích – že máma chce. Urval řetěz, zboural vrata a běžel. Pak zboural druhá vrata v Malovicích a … Pak prý se dělo dělo pár pohybů, které mi daly život. Důsledkem a výsledkem jsem já, Roxana a mých 8 bratříčků a sestřiček. Kde jsou netuším. Jen chci věřit, že netrpí jako teď já.  

Pániček mé mámy, dobrý pan Trefil, dal vědět všem lidem okolo, že má plný chlívek štěňat. Dá je však jen do ruky dobrých lidí. Je jich tu okolo dost a dost. Tak se i můj páníček dozvěděl, že se motám mámě u cecíku. Pak přijel. Bylo nás v tu chvilku „volných“ asi pět. Vlastně nevím proč sáhl po mne, a on také ne. Zkrátka jsme se našli. Moje budoucí adresa tím byla daná. Petrovice 35. Pak, za pár dní, přijel, nějak něco blekotali s panem Trefilem, šustili, a pak už jsem jela černým bourákem za milion, prý, do Petrovic.
 
Hóóódně teď přeskočím ve vyprávění. Třeba bude čas se vrátit. Teď chci vyprávět o mé cestě do Miličína. Na úřad. K výběrčím. Že si nemůžu jen žrát, pít, spát, dýchat, chodit na záchod a …, no všechno to další jsem pochopila brzy. Stačí kouknout přes rameno páníčkovi a chápu, že je asi dvě miliardy institucí, které chtějí peníze po vás, lidech. Můj páníček tomu rozumí, myslím. Co mu od jeho bláznivého zaměstnavatele přiteče, zase skoro vše odevzdá. Prý to musí být. Jo, jeho pohled. Mně připadne, že ty jeho kolínka s masem pro kočky už žrát nechci. A že mi uvaří 2x do měsíce slepici, kuře, nebo přejetou kočku. Ale zase jsem odbočila. Chci žít v nešťastných Petrovicích dál. Nemám kam jít jinam. A vím, že zůstat tu něco stojí. Nevím vlastně co. Zakousnu se páníčkovi do ruky, vytáhnu ho, a půjdu se zeptat na ten strašidelný úřad v kopci. Jak to dopadlo povím snad příště.

Autor: Jan Augusta