Běhej bojiště Jankov je nejenom výzva všem vyznavačům pohybu, ale také název běžeckých tras vedoucích místy, kde se před bezmála čtyřmi sty lety rozhodlo o osudu novověké Evropy. Celkem čtyři pečlivě naplánované tratě – Jankovská, Skrýšovská, Vlčkovická a Zvěstovská – vybíhají od parkoviště při památníku bitvy u Jankova na návrší Habrovka, odkud pokračují po obnovených polních cestách lemovaných alejemi, malebnými rybníky, sakrálními památníky i výhledy na okolní kopcovitou krajinu a oba památné Blaníky.

Jednotlivými trasami běžce provede barevné značení, načíst si je mohou také pomocí QR kódů a zobrazit na mapy.cz nebo v běžecké aplikaci Strava. Co se před 378 lety dělo v bezprostředním okolí, prozradí série bitevních audio příběhů, které jsou ušity na míru konkrétním místům, včetně rozcvičky pojaté v duchu dobového vojenského výcviku. Trasy se navíc dají prodloužit o další návazné úseky nebo kombinovat dohromady a každý běžec si tak může vytvořit svůj vlastní okruh.

„Cílem projektu je oživit lokalitu bývalého bojiště a ukázat, že u Jankova už dávno není pusto, jak praví lidová rčení. Běžecký areál na Habrovce by měl atraktivní formou spojit sport s objevováním půvabu okolní přírody i důležitých historických souvislostí,“ vysvětlil starosta obce Ratměřice Viktor Liška, který stál u zrodu prvotní myšlenky spolu s Kateřinou Červenkovou z Českého svazu ochránců přírody Vlašim. Běhej bojiště Jankov vzniklo společným úsilím destinační společnosti Kraj blanických rytířů a obcí Jankov, Ratměřice a Zvěstov.

Slavnostní otevření areálu se uskutečnilo v sobotu 23. září na tradičním běžeckém závodě oslavujícího veselejší část jankovské historie, a sice místního rodáka a nestora českého rybníkářství Josefa Šustu. V jubilejním 10. ročníku Šustova běhu, který v délce 4,6 kilometru příznačně obíhá právě jankovské rybníky, startovalo za pokřiku týmů i netrpělivého očekávání jednotlivců celkem 106 účastníků ve čtyřech kategoriích dívky, chlapci a ženy i muži od 16 let. Zasportovat si mohli i ti nejmenší, pro něž byl před hlavním závodem připraven běh na 100 metrů.

Šustův běh doprovodil blanický rytíř, který účastníky vyzval k běžecké bitvě jankovského bojiště a společně s ředitelem akce, Václavem Neradem, celý závod odstartoval. Jeho přítomnost nebyla jedinou letošní novinkou. „Oproti předchozím ročníkům jsme letos měli svého maskota, kapra Šustíka. V podobě polštářku ho získali všichni vítězové a plastového kapříka jako upomínku obdržel každý z běžců. V příštích ročnících chceme s tímto sběratelským suvenýrem pokračovat,“ dodal Václav Nerad.

Vítězi se stali Kateřina Hrubantová za dívky, Dominik Jánošík za chlapce, Barbora Smolková za ženy a Tomáš Jareš za muže. Závodní rekord 15 minut 46 sekund ovšem překonán nebyl.