„Přijďte s námi oživit historii a uctít památku těch, kteří bojovali a padli v jedné z nejvýznamnějších bitev třicetileté války,“ pozvali veřejnost pořadatelé ze spolku Jankovští žoldáci.

Program začne v 10 hodin otevřením výstavní síně v Jankově, kde návštěvníci mohou prozkoumat historické dokumenty a exponáty, které přiblíží kontext a dopady bitvy na region. Od 11 hodin pohovoří Klára Andresová na přednášce na téma: Na cestě k Jankovu. Jak se císařští velitelé mohli připravovat na válečnickou kariéru?

Bitva u Jankova z pohledu Jankovských žoldáků
Bitva u Jankova. Prohlédněte si bohatou fotogalerii a přečtěte si knižní recenzi

Ve 13 hodin začne na jankovském náměstí řazení a odchod vojsk směrem k památníku na Habrovce, kde se ve 13.30 hodin uskuteční vzpomínka na padlé. Ve 14 hodin se návštěvníci mohou těšit na ukázku velké vojenské jednotky a následně v 15 hodin na vrchol programu - rekonstrukci bitvy, která oživí historii před očima tisíců diváků.

Večer bude patřit šermířskému plesu v jankovském sále, kde se návštěvníci mohou těšit na tanec, soutěže a další zábavný program. Historický oděv není podmínkou, ale jistě přidá na atmosféře večera.

Pozvánka na vzpomínkové setkání u příležitosti 379. výročí bitvy u Jankova.Pozvánka na vzpomínkové setkání u příležitosti 379. výročí bitvy u Jankova.Zdroj: Kraj blanických rytířů

„Bitva u Jankova byla klíčovým momentem naší historie, a je pro nás ctí uchovávat památku na ty, kteří v ní bojovali. Cílem naší akce je nejen připomenout si tuto důležitou událost, ale také ukázat veřejnosti, jak život v 17. století vypadal, a přiblížit historii našeho regionu širší veřejnosti. Těšíme se na všechny, kteří s námi chtějí sdílet tento jedinečný zážitek,“ uvedla Lenka Kavková, zástupkyně organizátorů ze spolku Jankovští žoldáci.

Vzhledem k omezeným parkovacím plochám v okolí bojiště je vhodné parkovat v ulicích obce Jankov a dojít k místu konání pěšky. Na návrší bývá velmi větrno a někdy také hodně mokro, proto pořadatelé doporučují divákům vzít si teplé, nepromokavé oblečení odolné i proti větru.

Bitva u Jankova, oslava výročí.
Nejkrvavější bitva třicetileté války: u Jankova Švédi vytáhli mistrovský manévr

Vstup na všechny akce, kromě šermířského plesu, je zdarma. Aktuality a další informace zájemci najdou na www.bitvaujankova.cz, ve facebookové události Bitva u Jankova 1645 nebo na www.blanik.net.