Bezmála třicet kilometrů tras se stalo pomyslným bojištěm pro běžce, kteří pod heslem „březen, na bojiště vlezem“ přijali jarní výzvu k uběhnutí 379 kilometrů jako připomínku mnohdy opomíjeného historického konfliktu. Akce trvala po celý březen a vytyčenou hranici výroční výzvy pomohlo pokořit na dvě desítky běžců.

Sotva na jankovském bojišti utichla rekonstrukce historické válečné vřavy bitvy u Jankova, rozběhl se ve stejných místech další lítý boj. Tentokrát s kilometry. V neděli 3. března byla na parkovišti u památníku bitvy slavnostně odstartována jarní běžecká výzva areálu Běhej bojiště Jankov. Jak už název dává tušit, běžecké trasy ubíhají v kulisách rozhodujícího střetu třicetileté války z roku 1645, a bylo na běžcích, aby do konce března pokořili hranici 379 kilometrů upomínající na výročí 379. výročí konfliktu.

Sportovce během slavnostního startu uvítali Jitka Jonsztová a Karel Babický, starostové obcí Jankov a Zvěstov, spolu s organizátory akce Krajem blanických rytířů a Rozběháme Benešovsko.

„Běžci měli na výběr z celkem čtyř tras, které dohromady měří něco kolem třiceti kilometrů. Výhodou je, že trasy jsou variabilní a každý si je může kombinovat podle svého. Tu základní – Jankovskou, jsme pro výzvu upravili tak, aby ji mohli absolvovat i canicrossaři,“ uvedl Jan Gál z Kraje blanických rytířů. Jen za první den padlo bezmála 70 kilometrů.

Naběhané vzdálenosti běžci sdíleli prostřednictvím elektronických formulářů, které také sloužily k vyhodnocení celé akce. Výroční kilometry nakonec padly už 24. března, výzva ale trvala až do konce měsíce a účastníci tak vytrvale pokračovali dál. Celkem se naběhalo 475 kilometrů. Nejproduktivnějším běžcem se stala Lucie Jonsztová s uběhnutými 149 kilometry, za ní se umístil Jiří Filip se 117 kilometry a třetím místo obsadila Monika Brdková s 96 kilometry.

Tři nejlepší běžci v ženské i mužské kategorii byli odměněni věcnými cenami a poukazy, které do výzvy věnovali prodejny sportovních potřeb Saga Sport Votice, HobySPORT Vlašim a webový portál BezKempu.cz. Akce proběhla ve spolupráci s obcemi Jankov, Ratměřice a Zvěstov.

Jarní výzva byla úspěšně naplněna, trénovat ale můžete dál. Třeba na tu příští nebo rovnou na nějaký maraton. Areál Běhej bojiště Jankov je k tomu ideální. Vedle tras různé náročnosti osloví malebnými výhledy na Velký Blaník i okolní kopcovitou krajinu lemovanou rybníky, alejemi nebo sakrálními památkami. Sparing partnera vám navíc mohou dělat audio příběhy z historie bitvy namluvené na míru pro každou trasu.

Víc informací zde.