Dvoudenní program kulturních vystoupení odstartoval ve čtvrtek 25. května v kostele Husova sboru ve Voticích. Úvodního slova se ujal ředitel školy pan Milan Včelák, který přivítal publikum a v několika větách přiblížil význam festivalu Zuš open. Ocenil však především možnost opětovného setkávání kulturní veřejnosti na těchto akcích. Restrikce, zavedené v rámci pandemických opatření, utlumili koncertní a výstavní aktivity školy na téměř dva roky.

Čtvrteční harmonogram pak otevřel dechový soubor pod pedagogickým vedením Víta Reichela, následovala povedená vystoupení pěveckého, klavírního a kytarového oddělení. Stranou nezůstaly ani dechové nástroje, kdy se publiku představili hráči na klarinet, pozoun nebo zobcovou flétnu. Dramaturgii večera doplnily smyčcové nástroje, ať už formou sólové nebo souborové hry. Nutno podotknout, že se právě posledně jmenovaná skupina hudebních nástrojů těší stále většímu zájmu ze strany veřejnosti. Na škole se aktuálně vyučuje nejen hra na housle, ale také na violoncello, připravuje se dokonce výuka hry na kontrabas. Zaplněný kostel nadšeně aplaudoval po každém hudebním vystoupení, na závěr pak byli všichni účinkující obdarování balíčkem sladkostí. Atmosféře celého večera se nedalo nic vytknout, což potvrdili jak spokojení posluchači, tak také účinkující. Právě ti se mohli konečně, po dlouhé odmlce, představit publiku.

Hudba, výstava i tanec. Klášterní nádvoří ožilo uměním


Druhý den votického ZUŠ open se přestěhoval do krásných prostor Kláštera ve Voticích. Klášterní nádvoří se změnilo v open air scénu, která hostila řadu zajímavých hudebních čísel. V útrobách klášterního komplexu pak probíhala výstava výtvarného oddělení, které pod vedením Jitky Písaříkové připravilo výstavu s názvem Cesty nás baví. Tato instalace výtvarných děl potrvá do 19. června a tak pokud jste nestihli vernisáž, určitě doporučujeme výstavu navštívit.

Po úvodním slovu ředitele školy se otevření druhého dne postaral školní orchestr, složený ze žáků a pedagogů. Toto hudební těleso vede a řídí učitel Pavel Rabas. Řada posluchačů měla možnost slyšet soubor na loňských Svatováclavských slavnostech ve Voticích a i na ZUŠ open nezůstal nic dlužen své pověsti. Postupně představil několik instrumentálních skladeb a poté doprovodil vystupující zpěvačky. Na orchestr navázala vystoupení hry na klavír, akordeon, bicí nástroje, kytaru nebo keybord. Fantastickou podívanou pak představilo taneční oddělení pod vedením Barbory Hovorkové.

Oslavy 130 let votického sokola.
Už 130 let motivují k pohybu. Votičtí sokolové slavili narozeniny

Nutno podotknout, že se akce ZUŠ open ve Voticích opravdu povedla. Nabídla rozmanité spektrum žákovských dovedností, kvalitní umělecké výkony, nápaditou dramaturgii a v neposlední řadě velmi příjemnou atmosféru, na které se významnou měrou podílelo samotné publikum. Ostatně výborná spolupráce mezi rodinou, žáky, školou a samotným zastupitelstvem města Votice je něco, co oceňují všichni zúčastnění. A tak nezbývá než si přát, aby další ročník ZUŠ open ve Voticích byl stejně úspěšný, jako ten letošní.

Škola se aktuálně připravuje na další kulturní událost - Noc kostelů, která proběhne 10. června. Následovat bude výstava keramiky 13. června a vystoupení tanečního souboru 23. června ve votické Sokolovně. Vedle hlavních aktivit budou probíhat třídní koncerty jednotlivých oddělení, talentové přijímací zkoušky, absolventské vystoupení nebo výchovný koncert pro základní školu a mateřskou školu. Zkrátka ani před prázdninovým odpočinkem škola nezahálí a snaží se naplnit význam hesla: “Umění na dosah”.

Autor: Martin Knesl