Ministr vnitra Vít Rakušan vyzval ve středu 27. prosince obce a města, aby z pietních důvodů ohňostroje plánované na přelomu roku zrušily. Někteří reagují tak, že ohňostroje odloží na dobu, kdy pietní důvody pominou, například na jaro.

„Na jaře a v létě způsobí odpalování ohňostrojů volně žijícím zvířatům násobně větší škody než odpalování v zimních měsících. Plašit takovýmto způsobem zvířata v době péče o mláďata je barbarské a na hraně zákona,“ varoval Český svaz ochránců přírody, který koordinuje Národní síť záchranných stanic.

Podle jeho přání by zábavní pyrotechnika měla z našeho života zmizet úplně. Vždycky totiž bude působit utrpení a ohrožovat zdraví zvířat i lidí. Důsledky jejího používání byly tisíckrát popsány.

| Video: Youtube

Záchranné stanice vynaloží na péči o zvířecí pacienty, kterých bude letos více jak 32 tisíc, téměř 100 milionů korun. Tržby za zábavní pyrotechniku dosahují v Česku půl miliardy korun, a většina této částky vyletí do vzduchu během silvestrovských oslav. V důsledku pár minut lidské zábavy tisíce zvířat zahynou a několik desítek zraněných přijmou záchranné stanice.

„Je smutným paradoxem, že zatímco na nákup silvestrovské pyrotechniky se i tento prosinec utratí stovky milionů korun, záchranným stanicím chybí deset milionů korun na dofinancování svého provozu na počátku roku 2024,“ konstatoval Petr Stýblo, koordinátor Národní sítě záchranných stanic z Českého svazu ochránců přírody.

Stanice proto vypsaly veřejnou sbírku Ježíšek pro zvířata, která potrvá až do půlky ledna. „Zatím jsme vybrali jeden milion korun, ale nutně potřebujeme desetkrát více. „Proto bychom rádi požádali všechny příznivce přírody, aby o naší sbírce řekli i svým přátelům a také jí aktivně sdíleli na svých sociálních sítích,“ vyzval ochranář Stýblo.

Připomněl, že centrální dispečink Národní sítě záchranných stanic bude k dispozici také o silvestrovské noci na lince 774 155 155. I letos čeká zvířecí záchranáře krušná noc, hodně práce a nejisté vyhlídky na rok 2024.