Za čtyři měsíce ušel více než 4 tisíce kilometrů a prošel celou Pacifickou hřebenovku (Pacific Crest Trail), což je jedna z nejproslulejších dálkových tras světa. Do povědomí široké veřejnosti tuto cestu dostala kniha a film „Divočina“, kde se mladá Američanka s minimální přípravou vydává na část hřebenovky. „Víte, já ten film nemám rád, na hřebenovku se díky němu vydává plno lidí, kteří nemají zkušenosti a podceňují rizika… jen rok po mojí cestě jich tam 7 zemřelo,“ říká Jakub Čech. Že tahle cesta je nádherné dobrodružství, zážitek na celý život, které ale není pro každého a člověka stojí spoustu sil a leckdy i bolesti, si uvědomili i posluchači. „Bolí mě nohy, jen to vidím, na to bych neměl. Ale je to nádhera, fakt úžasný, aspoň takhle na fotkách,“ komentuje posluchač fotky horských průsmyků a prochozených bot.

Vtipné a zajímavé vyprávění o radostech i bolestech hikera doprovázené krásnými fotografiemi si všichni užili a podle dotazů na závěr bylo jasné, že mnozí odchází namotivováni k vlastním cestovatelským výkonům. „Myslel jsem, že to časem vybledne, ale vzpomínky jsou pořád živé, je to prostě životní zážitek,“ uzavírá Jakub Čech. Ze svojí cesty psal denně zápisky na blog, které později vyšly knižně jako „Jakubův cestovní deník“.

Přednášku v knihovně zorganizoval Rytmus Střední Čechy, nezisková organizace, která na Benešovsku už 18 let pomáhá lidem s mentálním nebo tělesným postižením a lidem s duševním onemocněním. Jen během roku 2020 pomáhali asistenti klientům 5644 hodin – při úklidu a udržování domácnosti, přípravě jídla a nákupech, hospodaření s penězi, cestování, jednání na úřadech, zařizování volného času, setkávání s přáteli a také asistovali klientům při zapracování v zaměstnání.

Proč Rytmus zahájil cyklus cestovatelských přednášek? 

Proč se neziskovka v sociálních službách pouští do organizace cestovatelských přednášek? „Víte, všichni jsme na nějaké cestě – ať už fyzicky, možná do zámoří, možná do vedlejší vsi, nebo prostě na cestě životem. Naše asistentky jsou na cestě za klienty i s klienty, klienti jsou na cestě ke kvalitnějšímu životu… a to nás inspirovalo. Chceme, aby se o nás a naší práci veřejnost více dozvěděla, tak jsme vymysleli cestovatelský cyklus Na cestách s Rytmusem,“ říká ředitelka Rytmusu Střední Čechy, Pavla Fleischhansová, „máme za sebou úspěšnou premiéru, další přednášky plánujeme v novém roce!“

V roce 2022 čeká Rytmus Střední Čechy nová výzva. „Během covidového období se na nás stále více obraceli rodiče dětí se zdravotním postižením, kteří se po zavření škol ocitli bez podpory a s mizivou šancí skloubit péči o dítě s postižením a vlastní zaměstnání,“ říká Petra Povolná, vedoucí služby podpora samostatného bydlení. „Ukázalo se, že i když školy fungují, chybí dostupná péče pro tyto rodiny. I děti s postižením chtějí žít běžný život, jako jejich vrstevníci: chodit na kroužky, poznávat svoje okolí, rozvíjet se, učit se samostatnosti. Proto od ledna 2022 budeme služby osobní asistence poskytovat i dětem od osmi do patnácti let,“ doplňuje.

Pro kvalitní poskytování služby je potřeba získat další finanční prostředky. V současné době běží vánoční dárcovská kampaň „Darujte šanci na běžný život“. Díky této kampani je možné spojit nákup vánočních dárků a dobrý skutek a její výtěžek pomůže klientům například tím, že získají asistenci na cestě do školy, při zaškolení v zaměstnání, kurzu vaření nebo počítačů. „Pokud byste chtěli přispět na hodiny asistence pro dospělé a děti s postižením, můžete nás podpořit přes www.darujme.cz a přitom můžete koupit náš dárkový certifikát. Obdarujete tak své blízké něčím, co potěší vícekrát a nebudete muset bojovat s respirátorem v nákupním centru. Navíc, dárek od nás je zaručeně ekologická verze!“, uzavírá Pavla Fleischhansová.

Zuzana Klímová Vaňková