Klíčové momenty ze života vybraných pamětníků žáci představili prostřednictvím šesti audio reportáží a dvou video reportáží. Děti zpovídaly Evu Vaňkovou, která jim vyprávěla, jak její děda a strýc založili ve Vlašimi továrnu na boty. Vlasta Kubalová sdílela s dětmi postup při zániku města Dolní Královice, které muselo v 70. letech ustoupit budování vodní nádrže Švihov.

Dalšími osobnostmi, jejich osudy děti sledovaly, byli fotbalista Antonín Panenka, pedagog František Šturc, držitelka čestného ocenění „Blanický rytíř“ Jana Dřízhalová nebo Klement Neugebauer, který se podílel na přípravě a realizaci přesunu chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

| Video: Youtube

Odborná porota ve složení historik Radovan Cáder, novinářka Radomila Macháčková a pedagožka Lenka Kurešová posoudila zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem. První ročník byl nesoutěžní a kromě zpětné vazby od poroty získaly týmy i pěkné dárky.

Celým odpolednem v pondělí 19. června provázela Radka Laštovková. Na zahájení slavnostní prezentace zatančil a zazpíval Folklórní soubor Benešáček.

| Video: Youtube

Dokumentaristický a vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů se na Benešovsku konal poprvé. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 8 škol: ZŠ Jiráskova Benešov, ZŠ Sídliště Vlašim, ZŠ Vorlina Vlašim, ZŠ Na Karlově Benešov, ZŠ Týnec nad Sázavou, ZŠ Čerčany, Gymnázium Vlašim a Střední zemědělská škola a Vyšší odborná škola Benešov.

Všechny audio i video reportáže, na kterých žáci pracovali si můžete pustit ZDE.

| Video: Youtube

O projektu Příběhy našich sousedů
V roce 2022 se do projektu Příběhy našich sousedů zapojilo 583 českých škol s více jak 3300 žáky a studenty, kteří pod vedením 644 učitelů zdokumentovali v 768 žákovských dokumentaristických týmech více než 750 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.