Asijská beruška je brouk z čeledi berušek, který žije v mnoha různých klimatických pásech. Původně pochází z Asie, ale postupem času se začala zásluhou člověka rozšiřovat i v Evropě a na jiných místech světa. I když se živí hlavně mšicemi, může kvůli nedostatku potravy lovit i jiné druhy hmyzu, dokonce i ty užitečné. Invazivní beruška asijská se v Česku poprvé objevila v roce 2006. V roce 2017 se již vyskytovala téměř na celém území republiky.

| Video: Youtube

Beruška asijská je malý brouček měřící šest až devět milimetrů, jehož původní domovinou je východní Asie. Má spoustu barevných variant. Například červenou s černými tečkami, oranžovou s černými tečkami, černou s červenými tečkami, červenou bez teček nebo černou s oranžovými tečkami. Výjimečně se objevuje i žlutá varianta. Počet teček na krovkách je také velmi variabilní. Dokáže se množit až třináctkrát rychleji než původní slunéčko sedmitečné a hlavně v českých končinách nemá přirozeného nepřítele.

Asijská beruška je nejen extrémně invazivní, ale také ničí původní druhy hmyzu, může také ničit úrodu. Má totiž ráda různé druhy ovoce, například hrozny, které nakusuje a znehodnocuje. V bytech se z ní může stát nepříjemný problém. Ohrožuje rostliny v květináčích a dokonce domácí mazlíčky a navíc vydává velmi nepříjemný zápach. Pokud se v tlamičce domácích zvířat nashromáždí více jedinců, mají pak problém se sliznicí. Berušky totiž obsahují jedovaté alkaloidy, které pak způsobí u zvířat malátnost a odmítání potravy.

Pokud se asijská beruška cítí ohrožena, vylučuje žlutou látku, která zanechává stopy na pokožce nebo špatně odstranitelné skvrny na oděvu. Stává se také, že brouk může bolestivě kousat. Poté se na pokožce může objevit vyrážka nebo svědění.

| Video: Youtube

Jak zlikvidovat tyto „východní nájezdníky“ nechcete-li použít insekticid, tedy chemický přípravek? Sáhněte po starém dobrém smetáčku a lopatce a kolem okenních rámů je vymeťte. Berušky asijské můžete kolem okenních rámů vysát také vysavačem a následně se sáčkem zlikvidovat. A pokud je nechcete usmrcovat, odneste je na lopatce nebo v sáčku z vysavače do přírody, kde si najdou nové stanoviště.