Nevyužité prostory v areálu benešovského pivovaru našly uplatnění. Zaječický start-up Goodped sem přestěhoval výrobnu Mopedixů, které na začátku března poprvé představil na veletrhu Motocykl v pražských Letňanech. Naprostá novinka na trhu se kompletně vyvíjí v Česku, kde se rovněž vyrábí většina komponentů včetně baterií.

Na vývoji se podílela Technická univerzita v Liberci a odborný specialista na design z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Výjimečná a obratná motorka, spolehlivý a bezúdržbový stroj a také alternativní a ekologický dopravní prostředek – nejen tohle je první český elektrický moped Mopedix Electrix.

„Po třiceti letech jsme zase postavili pořádný moped,“ pochlubil se Jindřich Melichar, jeden ze zakladatelů projektu. „Postavili jsme moped na pořádných kolech, s velkým rozvorem, takže se vám nezvedá na zadní. Uveze dva lidi s velkým nákladem a má jízdní vlastnosti jako motorka. Ale stále má pedály, takže si můžete přišlápnout, když je potřeba,“ doplnil.

Firma z nedalekých Zaječic u Pyšel hledala výrobní a montážní zázemí, a nakonec nemusela chodit daleko. „Výroba unikátních motocyklů na Benešovsko prostě patří a v této startovní fázi nám prostory pivovaru vyhovují,“ vysvětlil jednatel Miroslav Špaček. „Aktuálně hledáme také nové kolegy do týmu, kteří nám s montáží mopedixů pomohou,“ dodal.

| Video: Youtube

Stroje z první výrobní série, na které se již pracuje, začnou z benešovské dílny vyjíždět pravděpodobně v polovině května. Již nyní je ale možné domluvit si testovací jízdu a vlastnosti Mopedixu si vyzkoušet naživo.

Mopedix Electrix má výkonný 4 kW elektrický motor s rekuperací, který doplňuje nezávislý pohon prostřednictvím funkčních pedálů. Baterie o kapacitě 45 Ah a napětí 60 V umožňuje dojezd okolo 80 kilometrů na jedno nabití. Pro pohodlnou jízdu i přes výmoly disponuje Mopedix 19“ koly - největšími ve své kategorii, a o bezpečnost se starají pořádné hydraulické kotoučové brzdy vpředu i vzadu. Na praktický nosič se vejde třeba basa piv nebo sedlo spolujezdce.

Minimalistický design s minimem plastů podtrhuje bytelná ocelová konstrukce a poctivé řemeslné zpracování. Firma vyvíjí i vlastní systém ozvučení s možností volby tichého režimu nebo zvuku, který jde za plynem - Mopedix díky němu bude bezpečnější a ještě zábavnější.

Mopedix Electrix není žádná „babetta“, ale pořádná motorka, která překvapí jízdními vlastnostmi, velikostí a důstojností, a zcela nečekaně tak dává kategorii moped úplně nový rozměr.

Simona Šťástková