„Chci Honzovi poděkovat za jeho čas a energii, kterou věnoval na dobrou věc. Celý výtěžek z přednášky putuje na zajištění asistencí pro děti a dospělé se zdravotním postižením, kterým pracovníci Rytmusu Střední Čechy pomáhají žít běžný život,“ uvedla na začátku večera ředitelka organizace Pavla Fleischhansová.

Právě solidarita, dobrosrdečnost a obětavost patří k zásadním vjemům, které si Jan Rendl ze svých dobrodružství přivezl. „Teprve při čekání na odlet zpět domů jsem si uvědomil, že vlastně vůbec nezáleží na ušlých kilometrech, ale na setkávání s lidmi a jejich příběhy. Samotným cílem byla cesta. Právě tohle si odnáším jako to nejcennější,“ zdůraznil během svého vyprávění cestovatel.

V počtu dosažených kilometrů nezůstává pozadu ani obecně prospěšná společnost Rytmus Střední Čechy. Její asistenti za minulý rok během terénních služeb dle ujetých kilometrů v podstatě objeli celou zeměkouli! Autem, vlakem, autobusem či pěšky poskytujeme dostupnou pomoc lidem s postižením přesně tam, kde potřebují.

| Video: Youtube

Posluchače kromě dotazů, jak nákladná byla Rendlova výprava a kolik kilometrů za den nejvíce ušel, zajímala i základní otázka, proč si vybral zrovna jihoamerický kontinent „Oslovil mě už jako malého kluka kvůli fotbalu. A po zjištění, že tam nepotřebuji řešit například víza, bylo kvůli nulové byrokracii rozhodnuto,“ vysvětlil své důvody.

Na cestě Andami překonal celkové převýšení 250 tisíc metrů a putování to bylo opravdu napínavé. V Kolumbii mu na hlavu mířili brokovnicí. V Ekvádoru přišlo trápení v deštných pralesích, zdravotní potíže i boj se smečkami divokých psů. V Peru se pro změnu podíval do nelegálních zlatých dolů v nejvýše položeném městě světa. V Bolívii se stal přímým účastníkem nepokojů na hořících barikádách po zkorumpované volbě prezidenta. Poslední stovky kilometrů absolvoval vysokohorskými pouštěmi Argentiny a Chile, často za přítomnosti tarantulí a jedovatých hadů.

Kromě reálného obrazu jednotlivých zemí okořenil své povídání i nevšedními postřehy. Nikdo z přítomných netušil, že kolumbijská pošta je sice velmi levná, ale zásilky nikdy nedorazí, že banánový list je skvělý izolant teploty při konzumaci jídla a proslulá kolumbijská káva je spíš na export, místní raději pijí horkou čokoládu. Celkovou atmosféru dokreslily unikátní fotografie, na kterých je patrná Rendlova fascinace kontrastem mezi nedotčenou panenskou přírodou a často drsným životem.

Jan Rendl většinou mapuje právě země s velkými sociálním rozdíly a s nepříliš dobrou pověstí (Irán, Pákistán, Kolumbii atp.). Převážně pěšky již procestoval přes 60 zemí světa. Své cesty zpravidla dělí mezi místní obyvatele, treky v horách či horolezecké sólo výstupy. Zdolal několik jihoamerických 6000, ale i vrcholů v Alpách či Asii.

Zájemci, kteří se rozhodli s Janem Rendlem putovat ještě dál, si po skončení projekce mohli zakoupit jeho v pořadí již třetí cestopis „Pěšky Kolumbií pod rouškou covidu“. Kdo si přál, dostal jako bonus do knihy věnování s autogramem. I v tomto případě šla polovina zisku na podporu lidí se zdravotním postižením.

„Díky patří i všem posluchačům, že jste přišli a pomáháte s námi. Jmenovitě pak naší dobrovolnici slečně Lucii Votrubové z Gymnázia Benešov, která nám vypomohla s organizací dnešního setkání. V sérii přednášek se zajímavými hosty, netradičními příběhy a cíli se chystáme pokračovat i nadále. Sledujte náš Facebook a web, nebo na sebe jednoduše zanechte kontakt a my vám dáme vědět,“ zakončila setkání ředitelka Pavla Fleischhansová.