Návštěvníci výstavy budou moci do neděle 10. září v Šímově síni prolistovat 26 oceněnými publikacemi v 7 soutěžních kategoriích (od Krásné literatury, Bibliofilie a autorské práce, Učebnice pro školy až po Literaturu pro děti a mládež), kde mezinárodní odborná komise hodnotila jejich grafické, ilustrační a polygrafické zpracování.

A na jaké nejkrásnější tuzemské knihy se můžete v Šímově síni těšit? Třeba na Frankensteina od spisovatelky Mary W. Shelley s knižní úpravou od Nikoly Janíčkové nebo na obrazovou publikaci se sportovní tematikou Karel Novák: Malíř sportu, jejímž editorem je Tomáš Pospěch, nebo na celou řadu titulů od nakladatelství romské literatury Kher.

V rámci doprovodného programu se ve čtvrtek 7. září od 17 hodin uskuteční bezplatná komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Pavlem Liškou. Ten je zároveň spolueditorem knihy TEXTile Manifestoes, která se letos dostala do užšího výběru v kategorii Odborná literatura.

Soutěž NČKR každoročně pořádá Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury ČR. Do letošního již 58. ročníku bylo přihlášeno rekordních 367 knižních titulů vydaných v loňském roce. MUD* prezentuje NČKR v Benešově již potřetí (2018, 2019). Před čtyřmi lety v této soutěži zabodovalo, když se jím vydaná publikace Krajinow probojovala do užšího výběru v kategorii Katalogy.