Alkohol je návyková látka, která nepříznivě ovlivňuje psychiku člověka, jeho chování, ovládání a rozpoznávání. Přináší různé zdravotní komplikace, otupuje smysly, člověk má zpomalené reakce, nesprávně odhaduje situaci a přeceňuje vlastní schopnosti, také zvyšuje agresivitu, způsobuje takzvané tunelové vidění a usínání, což je především nebezpečné za volantem. Opilí řidiči každoročně zaviní řadu dopravních nehod.

Velmi nebezpečné je také užívání alkoholu osobami mladšími 18 let, protože návykovost je vysoká a rychlá. Zákony mají nezletilé děti chránit před nebezpečími a negativními dopady. Rozhodnutí, zda se vydat na cestu načisto, je ponecháno až na svobodném rozhodnutí každého dospělého jednotlivce.

Alkohol coby spouštěč

Alkohol také způsobuje problémy v rodinách a například terapeutky z poradny Respondeo, která pomáhá lidem v nouzi v celé východní části Středočeského kraje, by o tom mohly vyprávět.

| Video: Youtube

Matka alkoholička, která se nestarala o svých pět dětí, v alkoholovém opojení jim ubližovala a ponižovala je. Otec od rodiny, který pravidelně každý pátek po návratu z hospody zbil manželku a ohrožoval děti – několikrát byl dokonce policií vykázán. Agresivní vnuk závislý na alkoholu mámil z babičky peníze, a když mu je odmítla dát, křičel na ni a vyhrožoval jí. Co mají tito lidé společného? Už dlouhá léta jim ničí život alkohol.

Podle terapeutek může mít akce Suchej únor pozitivní vliv i na některé vyhrocené rodinné situace a doporučují se k němu připojit. Podle zkušeností odborníků z minulých let navíc ti, kteří v nejkratším měsíci v roce abstinují, prokazatelně omezují pití alkoholu i v následujících několika měsících. Což může kromě jiného mít i pozitivní vliv na celkové zdraví daného člověka.

„Únor je ideální příležitostí zkusit fungovat zcela bez něj. Respondeo se připojuje k celorepublikové výzvě Suchej únor,“ uvedla mluvčí organizace Jolana Boháčková.


Nahrává se anketa ...