Niihau je ostrov v Havajském souostroví v Tichém oceánu, nachází se asi 29 kilometrů západně od ostrova Kauai. Leží na pozůstatku vyhaslé sopky, jež podle vulkanologů naposledy vybuchla zhruba před 350 tisíci lety. Jeho rozloha představuje jen asi 180 kilometrů čtverečních.
„Dnes na ostrově žije pouze kolem sedmdesáti stálých obyvatel. Nejsou zde žádné silnice, nemocnice, policejní stanice ani obchody s potravinami. Obyvatelé ostrova jsou hodně závislí na dešťové vodě. Díky tomu všemu má však oblast stále nedotčený ekosystém,“ uvedl v cestovatelské rubrice web listu Times od India.
Jednou z možností, jak se na Niihau dostat, je vrtulník:
Web mimo jiné připomněl, že Niihau je v soukromém vlastnictví a je využíván především pro pastvu dobytka a chov ovcí. Ostrov koupila madam Elizabeth Sinclairová v roce 1864 za 100 tisíc dolarů (v současných cenách by to bylo asi pětkrát tolik – pozn. red.) od Havajského království. Později přešlo vlastnictví ostrova na její potomky - Robinsonovy.
Ostrov si oblíbila i cestovatelka Valerie Stimac žijící v americké Kalifornii, která své cestovatelské poznatky přináší i na svém blogu Valisemag.
„Většina lidí, kteří žijí na Niihau, se živí zemědělstvím i prací na rodinné farmě Robinsonových. Pro část z nich jsou důležité i sociální dávky,“ uvedla Valerie Stimac. Jistou část obživy jim přináší prodej ozdob vyrobených z mušlí malé části turistů, kteří na ostrov přece jen dorazí.
S ostrovem se pojí i dvě zajímavé historické okolnosti. „Přezdívku Zakázaný ostrov si Niihau vysloužil v 50. letech 20. století, kdy v okolí zuřila epidemie dětské obrny. Majitelé chtěli za každou cenu zabránit, aby se nemoc rozšířila i na křehkou populaci žijící na ostrově. Proto každý, kdo chtěl na pevninu vstoupit, musel projít opravdu dlouhou karanténou,“ uvedla Stimac.
Zajímavý je i příběh z prosince roku 1941, kdy z po útoku na americkou základnu Pearl Harbor na Niihau nouzově přistál elitní japonský pilot Shigenori Nishikaichi. Vzhledem k tehdejším komunikačním možnostem místní vůbec nevěděli, za jakých okolností se Japonec na Niihau dostal. Chovali se k němu jako k vojákovi, kterému mohli pomoci. Až později se ukázalo, že jde o nepřátelského vojáka. Jak uvedl odborný web SFGate, následně došlo k potyčce mezi pilotem a místními obyvateli, po které Japonec zahynul.
V současnosti už není ostrov tak nepřístupný jako dříve. Lze se sem však dostat jen prostřednictvím placeného výletu, který přijde na stovky amerických dolarů. Uvádí to například web Matador Network. Počet míst je přitom omezen. Turisté sem nejčastěji připlouvají i přilétají i kvůli možnosti potápění či safari, kdy si mohou ulovit například divokou ovci.