Jak to vypadá u Magnetického kopce:

| Video: Youtube

Na světě existuje řada podivuhodných míst, kam se lze dostat vozidlem. Jedním z nich je indický Magnetic Hill. Jde o takzvaný gravitační kopec poblíž města Leh v Ladakhu v Indii. Konkrétně se nachází 7,5 kilometru jihovýchodně od vesnice Nimmoo, jak příblížil turistický web Trek Zone. Zároveň se jedná o součást dálnice Šrínagar-Leh.

Gravitaci navzdory

Na startu populárního indického úseku je cedule s nápisem: „Tady se vzdoruje gravitaci. Zaparkujte své vozidlo v místě označeném barvou na silnici a zažijte ten zázrak!“. Rády uposlechnou minimálně stovky řidičů denně.

„Pokud tedy vozidlo zastavíte na vyznačeném místě a vypnete motor, samo se dá do pohybu a vydá se rychlostí přibližně 20 kilometrů za hodinu,“ uvedl například web India Times.

Zažil to i Brit Kevin S. „Zvláštní jev, sice krátká zábava na hlavní silnici, ale proč se nezastavit,“ popsal ve své recenzi pro cestovatelský web TripAdvisor.

Tady zastavit a odbrzdit:

Skutečnost? Optický klam

I když se zdá, že cesta stoupá vzhůru, ve skutečnosti vede z kopce.

„K tomuto optickému klamu dochází díky tomu, že hory kolem dálnice blokují výhled na obzor. Když je horizont skrytý, je obtížné posoudit, zda země stoupá nebo klesá, protože v dohledu není žádná rovná plocha pro srovnání,“ připomenul web India Times.

Tím se vlastně vše vysvětluje. Zmíněný úsek totiž je ve skutečnosti z kopce, proto auta mohou jet sama.

Ve světě jsou i další místa s obdobným optickým klamem. Jde například o:

  • kopce u Monctonu v kanadské provincii Nový Brunšvik
  • u Los Baños na Filipínách
  • lokalita Lifidra v severním Řecku
  • u Moravské Třebové nebo v Kačerově u Zdobnice v Orlických horách

Cesta do nebe pro vyvolené

Celá indická oblast má ale ještě jednu mystickou rovinu. Mnoho tamních obyvatel je přesvědčeno, že místní kopce byly kdysi cestou, která vedla lidi přímo do nebe.

„Božská síla ale působila pouze na ty, kteří cesty do nebe byli hodni,“ uvedl web India Times.