Huayna Picchu: Vzrušující túra nad Machu Picchu:

| Video: Youtube

Vrchol hory Huayna Picchu leží ve výšce 2720 metrů nad mořem. V překladu její název znamená mladá hora. Obklopena je i strmým srázem, typickým pro peruánské Andy. Patří mezi nejpopulárnější hory světa. Mimo svůj mystický význam totiž nabízí i úchvatný panoramatický výhled.

Schody smrti se skládají ze strmých kamenných dílů, často vytesaných do skalní stěny hory. Jsou úzké a po většinu trasy je potřeba veškerá opatrnost a soustředěnost.


Nahrává se anketa ...

Schody jsou strmé, ale schůdné

Výstup po schodech smrti není nic pro slabší povahy. „Schody jsou však bytelné a dobře udržované, díky čemuž jsou schůdné pro většinu výletníků,“ doplnil cestovatelský blog Incarail.

Postavili je staří Inkové, stejně jako blízké starověké město Machu Picchu. Bylo to před zhruba 600 lety. „Tyto schody se vyznačují tím, že jsou strmé a obtížně schůdné. Navíc jsou schody na okraji výhledu na útes,“ připomenul tamní turistický web Ticket Machu Picchu.

Jen pro 400 lidí denně

Web Ticket Machu Picchu doplnil, že kvůli ochraně památky sem není volný přístup. Vstupenka je prodána maximálně 400 návštěvníkům denně. Dvěma stům na dopoledne a dvěma stům na odpoledne. Rezervace vstupenek se doporučuje alespoň měsíc dopředu.

Každopádně by se sem rozhodně neměli vydat ti, co mají strach z výšek či nejsou v dostatečné fyzické kondici.

Na Huayna Picchu nejlépe v létě

Jak upozornil web Machu Picchu Travel Guide, nejlepší návštěva je v době mezi červnem a zářím.

„Tyto měsíce jsou obdobím sucha. Je tu výrazně vyšší šance, že bude hezké počasí a že schody kvůli dešti nebudou klouzat,“ uvedl web.

Schody smrti patří mezi populární místa světa:

Opravdu zde řádí smrt?

Přestože schody smrti mají nelichotivý název, jsou víceméně bezpečné.

„Mezi několik zdokumentovaných případů patří smrt amerického turisty v roce 1997, ruského turisty v roce 2004, amerického turisty v roce 2009, belgického turisty v roce 2014 a německého turisty v roce 2016,“ uvedl lifestylový web Yodoozy.

Nutno dodat, že tito turisté zemřeli proto, že porušili základní bezpečnostní pravidla či je postihla zdravotní indispozice. Němec se prý například pokusil vyfotografovat při výskoku na okraji srázu a následkům zranění podlehl až v nemocnici.

Řada zdrojů však uvádí i nulový počet úmrtí na schodech smrti.

Jeden z nejlepších výletů na světě

Místo před nedávnem navštívila i britská cestovatelská dvojice Cat & Joe, která se o své zážitky dělí na blogu Walk my World.

„Túra na Huayna Picchu je jednou z nejlepších kratších výletů na světě. Když se dostanete na vrchol, ohromí vás neuvěřitelná panoramata, zasazená mezi strmými rozeklanými horami,“ uvedla cestovatelská dvojice.

Jak se píše v internetové encyklopedii Wikipedia, dříve žil na vrcholu velekněz a místní panny. Každé ráno před svítáním vstupoval do města a hlásil příchod nového dne.

„Na této hoře se také nalézají tři chrámy. Nejvýznamnější je chrám Měsíce. Rozkládá se na úbočí hory pod úrovní města. S ním sousedí blízké přírodní jeskyně. Zbylé dva se nazývají chrám Kondor a chrám Slunce,“ uvádí Wikipedia.