Škatulata batulata

 … hejbejte se z místa na místo teď! Každý se drží své značky nebo stromu a po vyřčení této věty musí místo opustit a změnit. Zároveň se do hry přimísí člověk navíc, který tuto větu říká. Takže zase zbude jeden, na kterého značka nezbyla.

Obměna: Obyčejná hra je spíš pro světlušky a vlčata. Pokud si ale všichni zavážou oči, už to není tak lehké. Území musí být ale zřetelně označeno a prostředí musí být bezpečné!

Medvědí honička

Hrajeme v lese, kde je dostatek tenčích stromů. Baba honí své oběti, dokud se nezachrání v domečku – na stromě jeho obejmutím rukama i nohama jako medvěd. Pod stromem může baba napočítat do deseti a pak musí odběhnout pryč.

Svíčková

Každý hráč si zapálí svíčku a po startu se snaží sfouknout svíčky ostatním hráčům. Hrají všichni proti všem a vyhrává ten, kterému zhasne svíčka jako poslední

Pakobal

Hraje se stejně jako klasický fotbal s tím rozdílem, že po každém kopnutí musí hráč doběhnout ke své brance a dotknout se jí. Tenhle fotbal bude bavit i holky, hraje se ale na menším hřišti tak, aby nakonec všichni nepadli vyčerpáním.

Pepíčku, pípni!

Dva hráči mají zavázané oči a v ruce šátek nebo ručník s velkým uzlem. Jeden z hráčů vždy řekne: „Pepíčku, pípni!“ a druhý mu odpoví: „Píp!“ Potom hráč, který se ptal, může uzlem na ručníku udeřit do místa, odkud slyšel odpověď. Hra končí po třech zásazích soupeře. Hráči se postupně střídají ve hře.

Kuličky

Zkuste obnovit tradiční venkovskou hru - cvrnkání kuliček. Stačí pytlík nebo dva, patou vyhloubený důlek a pak už jde jen o to, kdo první cvrnkáním dopraví své kuličky do důlku.

Poznávačka

Všichni hráči mají zavázané oči. Nachystej si několik předmětů, které necháš kolovat, a všichni podle hmatu určují např. gumu, špunt, uzávěr od láhve, vršek od pera, klíč, hodinky apod. Pro pestrost můžete do poznávaček zahrnout poznávání chutí, vůní, zvuků apod.

Čtěte celý seriál bez omezení. S předplatným Deník.cz získáte navíc výhodné benefity.

Autor: Adam Novák