Lehce a těžce zranění. Celkem dvaačtyřicet lidí, především dětí. S takovou eventualitou počítali plánovači včerejšího cvičení složek integrovaného záchranného systému. To se odehrálo ve vlašimské ZŠ v Březinské ulici.
„V objektu bylo třiapadesát dětí a čtrnáct dospělých,“ uvedla zástupkyně ředitelky základní školy Ivana Setničková a pochválila žáky za disciplinovaný přístup k akci. „Některé děti se sice těšily, jiné se ale bály,“ řekla.
První na místo ohlášeného výbuchu zemního plynu, který se nahromadil v chodbě školy, dorazili po šesti minutách vlašimští zdravotníci. Do zdemolované a zamořené budovy ale nemohli. To jim umožnili až hasiči, kteří přijeli za další tři minuty. U vchodu postavili motorový ventilátor, který prostor odvětral. Pak už z útrob stavby začali proudit lehce zranění. Děti se závažnější újmou vynášeli hasiči na nosítkách, přebírali je zdravotníci.
„Čas od času udělá nějaký člověk chybu, nebo se pokazí nějaké technické zařízení. Proto je dobře se na takové případy připravit,“ mínil na místě starosta Vlašimi Luděk Jeništa.
„Bylo to pro mě dost náročné,“ konstatoval jediný lékař při zásahu Michal Bláha.
Cvičení se zúčastnilo sedm jednotek hasičů, s dohromady sedmadvaceti muži. Právě oni byli prvními, kteří do epicentra vstoupili. Kromě hasičské techniky se na místo neštěstí dostavilo pět posádek zdravotníků. „Abychom nenarušili normální chod záchranné služby, cvičila ve Vlašimi jen jedna posádka RLP, což je ta s lékařem. Další čtyři posádky s označením RZP lékaře nemají, ale jsou to posádky s dobře vyškoleným středním zdravotním personálem,“ vysvětlila mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková. Připomněla, že čtyři pacienti byli transportováni letecky do Prahy, další tři skončili v Benešově na ARO, osm v nemocnici v pražské Krči, čtyři hospitalizovali v Táboře a po jednom ve vinohradské fakultní nemocnici a Nemocnici Motol. Dalších šestnáct ošetřili chirurgické ambulance.
