Dvě vraždy včetně jedné dokonané vyšetřovali loni kriminalisté na Benešovsku. Proti jiným, kriminalitou více zatíženým okresům, to není vysoké číslo. Statistika však v sobě neprozrazuje smutek pozůstalých ani utrpení samotných obětí.
Oba loňské mordy se staly ve Vlašimi. Obě oběti byli mladí lidé – osmnáctiletý chlapec a šestnáctiletá dívka. Ta naštěstí útok svého známého přežila. Tělo mladíka ale vrazi pohodili do obilného pole.
„V roce 2006 jsme na Benešovsku vyšetřovali tři vraždy, respektive pokusy o ně. Byly to všechno vraždy ve stadiu pokusu,“ připomněl vedoucí služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR Benešov Pavel Mareš.
Jeden z těchto pokusů se odehrál u Čechtic, druhý u Neveklova a třetí v Mrači. Všechny tyto pokusy policisté objasnili.
„Vraždy jsou to nejhorší, co se může stát,“ je přesvědčen Mareš. „Když se něco takového stane, pracují na tom všichni od nevidím do nevidím,“ přibližuje svou práci.
Vraždy sice jsou trestné činy s nejvážnějšími dopady na člověka, nepatří však naštěstí k nejčastějším. Mnohem více práce policistům nadělali lupiči a především zloději. V roce 2006 loupili celkem sedmnáctkrát, loni ještě jeden skutek přidali.
Velký nárůst zaznamenali loni policisté proti předešlému období také při krádežích. Vloupání do bytů sice ubylo, naprosto zásadně ale narostl počet vloupání do chat a také krádeží věcí z aut. Přibylo i trestných činů krácení daně či maření výkonu úředního rozhodnutí. Stíháno bylo také téměř čtyřikrát více pachatelů, jimž policisté kladli za vinu ohrožení pod vlivem návykové látky, což je klasický případ řízení vozidla pod vlivem alkoholu. Policistům na Benešovsku se podařilo loni objasnit necelých 41 procent z 2630 vyšetřovaných případů.