Plameny za oknem bytu v prvním patře, neproniknutelný černý dým valící se z vykopnutých dveří a obyvatelé křičící, že v hořícím bytě je důchodce. To byla scéna, kterou spatřili sedlčanští policisté Jaromír Vašků a Jiří Pánek v neděli ráno v 8.05 po příjezdu k požáru v ulici U Háječku na Severním sídlišti.
„Zrovna jsem přebíral službu, když nám požár nahlásil v 8 hodin vysílačkou operační,“ popsal první okamžiky příběhu Jiří Pánek. Policejní vůz obvodního oddělení dorazil k paneláku vzdáleného od služebny jen 680 metrů ze všech složek IZS jako první. Praporčík Vašků vyběhl do prvního patra. Podpraporčík Pánek nahlásil vysílačkou situaci.
„Divil jsem se, že tam ještě nebyli hasiči, kteří jsou zpravidla v podobných případech na místě jako první,“ poznamenal Pánek, který vyběhl do paneláku za kolegou. Sousedé na chodbě, kteří se do bytu neodvážili, křičeli, že tam je důchodce, jehož už první policista v hořícím bytě hledal. „Jít tam za kolegou nebo nejít? Nebylo nad čím přemýšlet,“ konstatoval v té době 34letý Pánek, otec roční Elišky. V zadýmené chodbičce hledal parťáka poslepu.
Jaromír Vašků našel seniora ležícího na spáleném koberci v pokoji díky tomu, že těsně u podlahy nebyl černý mastný dým plný zplodin z hořících materiálů tak hustý. Jiří Pánek na ně narazil u dveří do obýváku.
„Táhl popáleného muže, už toho měl sám dost. Byl úplně vyplivanej,“ zavzpomínal Jiří Pánek na okamžiky, kdy těžce dýchajícího kolegu objevil. Společně zraněného seniora vytáhli na chodbu, kde se ho po příjezdu v 8.09 ujali hasiči. Ti popálenému, který byl při vědomí a trochu zmateně komunikoval, zajišťovali do příjezdu záchranky v 8.14 přísun vzduchu z dýchacího přístroje. Záchranka seniora po ošetření převezla k vrtulníku, jenž ho transportoval do vinohradského popáleninového centra.
V péči lékařů nakonec skončili i oba policisté. Zplodiny v plicích mohly v jejich organismu způsobit inhalační trauma spojené s poruchami vědomí, dýchání i krevního oběhu. Jaromír Vašků a Jiří Pánek strávili pro jistotu další desítky hodin v příbramské nemocnici na pozorování. Jejich čin ocenil policejní prezident v červnu medailí Za statečnost.