Kdo bude za srážku vlaků v Čerčanech, při níž v sobotu 14. července zemřel jeden člověk, dalších dvacet bylo zraněno a vznikla škoda mnoho desítek milionů korun, souzen? O tom nyní rozhoduje benešovské okresní státní zastupitelství.
Ve hře pro soudní líčení jsou nyní tři lidé. Výpravčí, strojvedoucí rychlíku, který najel na stojící osobní vlak a signalista pracující tou dobou na hradle v severní části nádraží. Zavinění výpravčího se v tuto chvíli jeví podle okresní státní zástupkyně Věry Filipové jako jednoznačné. Vinu tohoto muže ohodnotila drážní inspekce 50 procenty. U dalších dvou pracovníků ČD, obviněných podobně jako výpravčí z trestného činu obecného ohrožení, je vina stanovena mírněji – strojvedoucí se na nehodě podílel z 35 procent a signalista z 15.
„Drážní předpisy jsou složité a vyhodnocení nehody málo srozumitelné. K tomu si ještě budu muset vyžádat vyjádření znalce v oboru železničních dopravních nehod,“ řekla včera okresní státní zástupkyně.
Kdy bude spis předán zastupitelstvím soudu s návrhem na podání obžaloby není jasné. Paradoxně ale z kauzy může nejlépe vyjít výpravčí. Jak? Dokonce bez trestu!
„Ze znaleckého posudku psychiatra vyplývá, že výpravčí asi nebyl plně schopen vykonávat svou činnost,“ sdělila Věra Filipová. Co to znamená? Byl výpravčí v době, kdy pustil rychlík na obsazenou kolej, mimo smysly?
„Ne, nepříčetný nebyl,“ tvrdí Filipová. „Ale blíží se to tomu. Je to zvláštní záležitost,“ váží slova zástupkyně. „Podle toho, co jsem si v posudku přečetla, by výpravčí nebyl schopen tuto činnost vykonávat,“ uvedla šokující informaci s tím, že v takovém případě by mohlo být stíhání výpravčího zastaveno pro nepříčetnost.
Závěry ale okresní státní zástupkyně zatím nedělá a hodlá si ještě vyžádat další znalecké posudky. „Je to velice odborná záležitost,“ dodala.
Kdo tedy půjde před soud? Strojvedoucí a signalista? Jakou roli hrají v případu České dráhy? Nezanedbaly něco? Jak a v jakých časových intervalech byly u pracovníků dráhy v Čerčanech prováděny zdravotní testy? A co psychologické nebo psychiatrické vyšetření? I na to bude hledat odpověď státní zastupitelství.
„Zaměstnanci pracující i v noci, například výpravčí a strojvedoucí, chodí na prohlídky každý rok. Na psychologické a psychiatrické testy chodí při vstupní prohlídce strojvedoucí. Zaměstnanci na ně však mohou být posláni po nějaké tragické události,“ upřesnila Markéta Krausová z tiskového oddělení Českých drah.

Související članek Za nehodu v Čerčanech mohou lidé, ne technika