Je železniční přejezd v Chrástu nebezpečný? To je zásadní otázka, na níž nemají lidé kvůli páteční srážce vlaku a osobního vozu (Benešovský deník o ní informoval už v sobotu) jednotný názor.
„Moc bezpečný není,“ tvrdí vedoucí obvodního oddělení Policie ČR Týnce Jaroslav Platil. „Obzvlášť když se jede od Krhanic. Ve výhledu překáží lípa. Je to ale chráněný strom,“ posteskl si policista a přiznal, že už jednou, naštěstí bez fatálních následků, na přejezdu také chyboval. „Přehlédl jsem drezínu.“
I přes dlouhodobou rekonstrukci trati z Týnce do Jílového zůstal přejezd bez elektronického zabezpečení.
„Přejezd je nechráněný a označený dopravní značkou výstražný kříž pro železniční přejezd jednokolejný,“ konstatovala mluvčí benešovské policie Zuzana Stránská.
„Mysleli jsme si, že tam dají alespoň světla, ale nakonec z toho sešlo,“ řekl ještě Jaroaslav Platil, šéf týnceké policie.
Kdyby u křížení silnice s tratí byla instalována výstražná světla, možná by k tragédii nedošlo. Osmasedmdesátiletý řidič Peugeotu 106 totiž před přejezdem zastavil, jak mu přikazovala stopka, pak se však náhle rozjel. „Řidič vjel na přejezd těsně před přijíždějící vlak,“ potvrdila policejní mluvčí s tím, že vlak malý vůz tlačil ještě dalších 40 metrů.
V Chrástě to ale v pátek nebyla první smrtelná nehoda. K jedné došlo už někdy v sedmdesátých letech minulého století.
„Ano, myslím, že to bylo někdy v třiasedmdesátém roce,“ zavzpomínal Vladimír Balata starší na událost, při které měla údajně pod koly vlaku zahynout rozlasová hlasatelka. Její Fiat 500 proti kolosu na kolejích neměl šanci.
Další střet zaznamenal Jiří Mikolášek. „Zcela přesně to nevím, ale bylo to asi před osmi roky. tehdy tam měl kolizi s vlakem nějaký chodec,“ uvedl bez upřesnění..
Ke tragédiím došlo ale také na nedalekém přejezdu v Týnci. Ten sice chrání závory, ale neukázněnost stála za smrtí dvou lidí. Jedním byl cyklista, druhým chodec, který podlezl stažené závory.