Místo činu: Pošta ve Vlašimi. Je krátce před zavírací hodinou. Do budovy vchází muž sportovní postavy. Klackem zatarasí dveře před zavřením, natahuje kuklu přes obličej. Přeskočí přepážku vysokou přes dva metry. Za chvíli vybíhá ven s pětatřiceti tisíci .
Pro svůj čin si muž vybral minulé pondělí a počkal si na to, až na poště nebude ani jeden zákazník. Pak vstoupil. Nemáchal při tom žádnou zbraní, ani pošťačkám za přepážkami neukazoval výhrůžný text. Jen zatarasil vstupní dveře, stáhl si na obličej kuklu s otvory pro oči a jednoduše přelezl přepážku. Pak překvapeným ženám řekl jediné slovo: „Vypadni“.
Do tašky naházel peníze z obou přepážek a tak rychle, jak přišel, tak také zmizel.
„Nevím jak nyní, ale v době krádeže nebyla pošta vybavena kamerovým systémem,“ potvrdil velitel služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR Benešov Pavel Mareš s tím, že kromě výpovědí přepadených o činu neexistuje žádný záznam.
Případ vyšetřují policisté jako krádež a za ní hrozí pachateli jen tři roky vězení. Loupež by muže přišla až na deset let života za katrem.
„Pachatel totiž peníze nezískal pomocí násilí ani pohrůžkou použití násilí,“ vysvětlil kriminalista a popsal způsob provedení krádeže.
Obdobně si před vlašimským přepadením pošty počínal muž také v Říčanech a Úvalech. Z těchto bankovních úřadů mají policisté i videozáznamy, ty ale zatím nejsou připraveny pro zveřejnění v médiích a zpracovává je Kriminalistický ústav.
Zatím poslední, obdobně provedené přepadení, vyšetřují kutnohorští kriminalisté. Stalo se znovu v pondělí ve Zruči nad Sázavou. Pachatel si tam z pobočky České spořitelny odnesl sto tisíc korun. Tento případ jen potvrzuje teorii kriminalistů, že se pachatel pokusí o další přepadení. Z pošty ve Vlašimi si totiž odnesl pouhých 35 tisíc korun.
Muž má štíhlou atletickou postavu, je vysoký asi 180 centimetrů a fyzicky je velmi zdatný. Může mu být do třiceti let.
„Svědkyně si všimly, že měl muž tmavé oči. Jestli byly modré, zelené nebo hnědé, to pracovnice pošty upřesnit nedokázaly,“ sdělil Pavel Mareš.