S podmíněnými tresty vyvázli v pondělí 17. března v 16 hodin od benešovského okresního soudu tři muži, kterým státní zastupitelství kladlo za vinu, že mohou za loňskou srážku vlaků v Čerčanech.
Strojvedoucí Roman Cikánek „vyfasoval“ nejpřísnější trest 2 roky s třicetiměsíční zkušební dobou. Jediný z obžalovaných dával při procesu jasně najevo, že na události nenese žádné zavinění. „Je mi velmi líto nehody. Vnitřně ale necítím vinu,“ uvedl při svém závěrečném vyjádření.
Stejný trest, jen s mírnější zkušební dobou 18 měsíců odešel od soudu výpravčí Miroslav Urban. jeho obhájce Karel Baborák postavil jeho obhajobu na znaleckých posudcích lékařů. „Můj klient není pro nepříčetnost trestně zodpovědný,“ ukončil svou rozsáhlou závěrečnou řeč. Soudkyně Jana Svatošová jeho názor nesdílela a postupovala stejně, jako při předešlých žádostech všech tří obhájců. Ti se domáhali doplnění spisu o posudky svých klientů, vypracovaných znalci v oboru pracovní psychologie.
Nejnižším trestem potrestal soud signalistu Josefa Papeže. Pokud by se během půl roku dopustí dalšího trestného činu, čekalo by ho dvacetiměsíční vězení. Také jeho obhájkyně Eva Pokorná žádala soudkyni o zproštění viny. „Příčinou nehody byly pracovní podmínky,“ vysvětlovala.
Ke srážce plně obsazeného rychlíku, směřujícího z Prahy do Českých Budějovic, se stojícím pantografem došlo v sobotu 14. července na nádraží v Čerčanech. Při nehodě zahynul strojvedoucí pantografu Čestmír Kolář, dalších osm lidí, včetně strojvedoucího rychlíku Romana Cikánka, se zranilo. Podle vyšetřovatelů vedl k nehodě souběh pochybení tří lidí. Výpravčí Urban poslal rychlík na obsazenou kolej, signalista Papež jeho rozhodnutí akceptoval, i když to byl právě on, kdo měl výpravčího na omyl upozornit. Svůj díl viny si odnesl strojvedoucí Cikánek. Ten měl jet podle drážních předpisů na takzvanou dojezdovou vzdálenost. Znamená to, že měl jet jen tak rychle, aby stačil zastavit před případnou překážkou. Jel rychleji, ale k tomu ho vedlo ujištění Urbana, že má pro průjezd stanicí Čerčany volno.
Rozsudek není pravomocný, odsouzení si nechali lhůtu pro případné odvolání se ke krajskému soudu. Podobně postupoval i státní zástupce.