Policisté na Benešovsku loni vyšetřovali o čtvrtinu případů více, než rok před tím. Současně ale dotáhli do zdárného konce o čtvrtinu případů více. To je základní ukazatel kriminality v okrese, kde bylo loni spácháno 2630 trestných činů.
„S jedenačtyřiceti procenty objasněných případů se držíme lehce nad průměrnou úrovní objasněnosti trestných činů v České republice,“ uvedl velitel Služby kriminální policie a vyšetřování Pavel Mareš a připomněl, že úroveň objasněnosti trestné činnosti ve Středočeském kraji je zhruba třetinová.
Zatímco v roce 2006 hledali policisté tři pachatele vražd, loni to byli „pouze“ dva. Ve všech pěti případech se ale zločinci dlouho neskrývali. Policisté tak mají v této kolonce zapsanou stoprocentní úspěšnost.
Za připomenutí stojí dvě loňské vraždy. Obě se staly ve Vlašimi. V jednom případě skončila vraždou hádka tří mladých mužů. Tělo osmnáctiletého mladíka dva spolupachatelé ukryli do vzrostlého obilí. Druhý, ještě otřesnější případ, se stal v samém závěru roku. Tehdy sedmnáctiletý mladík pozval na schůzku patnáctiletou dívku. Znásilnil ji a pak se ji pokusil brutálním způsobem umlčet. Těžce raněnou dívku v bezvědomí pak ukryl pod větve v lese.
„Na těchto skutcích je alarmující věk pachatelů i poškozených, kdy vyjma jednoho spolupachatele nikdo z nich nedosáhl věku osmnácti let.
Policisté se loni zabývali také osmnácti loupežemi, osm z nich objasnili. Jednalo se především o loupeže pouliční, které se odehrály v noční době.
K velmi závažným násilným trestným činům patří znásilnění. Na Benešovsku se v roce 2007 stala čtyři, rok před tím pět. Všechna policisté zdárně vyšetřili.
„Až na výjimky se všechny tyto skutky odehrály mezi různě blízkými osobami,“ poznamenal Mareš.
Na Benešovsku se ale odehrály i méně závažné trestné činy. nejrozšířenější z nich je ublížení na zdraví v souběhu s výtržnictvím. Zpravidla to byly rvačky v restauracích nebo před nimi.
„V drtivé většině případů hraje u takových případů rozhodnou roli alkohol,“ potvrdil vedoucí kriminalistů a vyšetřovatelů.
Další, poměrně rozsáhlou trestnou činností je také nebezpečné vyhrožování, kvůli němuž policisté stíhali 15 lidí.
Nejrozsáhlejší trestnou činností je ale, tak jako v celém Česku, majetková trestná činnost. Ta ve statistice zabírá celkem 64 procent. S ní mají policisté nejen nejvíce práce, ale také dokáží odhalit nejméně jejich pachatelů. Ukázkové je to například při krádežích vozidel. Ze 118 loni prošetřovaných krádeží jich zůstalo neobjasněno 111. V roce 2007 policisté vyšetřovali 855 takových skutků. Nepatří k nim jen krádeže aut, ale také vloupání do různých objektů, například do osobních automobilů, krádeže věcí z nich, rekreačních chat, (zhruba 150 případů), obchodů (40 případů) a 15 případů vloupání do restaurací. Do bytů a rodinných domů mají lumpové na svědomí za loňský rok 65 vloupání.
Kromě odhalených vrahů a násilníků ale policisté zaznamenali i další úspěchy. Dopadli dva pachatele jedné významné série krádeží měděných okapů a okapových svodů. Policisté jim pak prokázali 50 útoků na kostely, kapličky, ústavy i rodinné domy.
„Pachatelé způsobili škodu přes sedm set tisíc korun,“ doplnil Pavel Mareš.
V oblasti drogové problematiky policisté vyšetřili loni všech sedmnáct případů. Jednalo se převážně o případy nedovolené výroby, držení a následné distribuce marihuany. Za šíření pervitinu policisté obvinili čtyři lidi.
„Zajistili jsme jednu laboratoř, ale další případy s nižší společenskou nebezpečností jsme předali do přestupkového řízení. Tato problematika se dotýká výhradně mládeže a vyšetřují ji specialisté z benešovské služby kriminální policie a vyšetřování,“ dodal šéf kriminalistů Pavel Mareš.