Sobotní požár sklepa rodinného domku v Hradištku, z jehož suterénu se vyvalil brzy ráno černý kouř, patří k typickým případům začátku topné sezony.
„Došlo k samovznícení briket. Škoda byla vyčíslena na 8 tisíc korun,“ uvedla Jana Žďárská z okresního ředitelství policie Praha – Východ.
Hasiče v těchto dnech však více zaměstnávají v souvislosti se zimním počasím dopravní nehody. V neděli byli v rámci Středočeského kraje přivoláni jen k pěti požárům, ale zato k jedenácti dopravním nehodám, jednomu úniku nebezpečných látek a šestkrát vyjížděli k poskytnutí technické pomoci. (Výjezdy hasičů z Benešovska – viz. tabulka vpravo).
Při nepříznivém počasí doporučují profesionální hasiči motoristům vybavit své vozidlo nad rámec povinné výbavy.
„Startovací kabely, tažné lano, reflexní vesta, baterka, hasicí přístroj, smetáček na sníh, škrabka na led, rozmrazovač zámků,“ vyjmenoval mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Petr Kropáček.
Pro jízdu do vyšších poloh je nutné mít zimní pneumatiky, sněhové řetězy i lopatku a pro případ uvíznutí předem načerpat dostatečnou zásobu pohonných hmot.
„Vhodné je mít v autě minimální zásobu pití a potravin,“ doplnil mluvčí hasičů s tím, že k samozřejmostem patří i doplnění nemrznoucí směsi do chladícího systému a ostřikovačů.
„Dále doporučujeme při nepříznivých povětrnostních podmínkách neparkovat auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením. Pozor také na vysoké sloupy,“ varoval Petr Kropáček.
Poryvy větru nehrozí jen motoristům, ale i chodcům. „Preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte volně uložené předměty, jako jsou květináče nebo zahradní nábytek. Dávejte pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně,“ upozornil mluvčí s tím, že není vhodné schovávat se kvůli riziku padajících větví pod stromy ani v blízkosti starších budov, kde hrozí stržení střešní krytiny.
Motoristé by také neměli zapomenout, že při vytvoření souběžných kolon na dálnici nebo komunikaci s více jízdními pruhy v jednom směru, platí povinnost vytvořit mezi stojícími auty koridor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy. „Dodržování uvedeného pravidla je pro záchranáře jedoucí k nehodě nesmírně důležité, neboť roli hraje každá vteřina a jakékoliv zdržení může být osudné,“ dodal Petr Kropáček z HZS.

 

Výjezdy hasičů

PÁTEK

14.08

DN osobního auta u Olbramovic na I/18 směr Křešice

17.25

DN čtyř osobních aut ve Vlašimi, lokalita Za Lesíkem

 

SOBOTA

00.41

vyteklý olej na silnici v Bystřici u pekárny u náměstí

16.34

požár trafostanice v Neveklově směrem na Křečovice

18.05

rozsypaný náklad na vozovce I/3 u Tužinky

 

NEDĚLE

01.18

požár kontejneru v Jankovské Lhotě na Voticku

03.50

únik nafty z kamionu v benešovské ulici Jana Nohy

13.46

DN osobního auta na D1 u Ostředka, vyproštění osoby

22.31

DN osobního auta u Bystřice, náraz do svodidel

22.40

DN osobního auta ve Vlašimi na sídlišti Bolina

 

PONDĚLÍ

01.35

DN, vyproštění osobního auta z příkopu u Neveklova

7.14

DN dvou OA na výpadovce z Benešova směr Vlašim