V pátek 29. února ráno krátce po 7. hodině mohly posádky stovky vozidel na hlavní silnici I/3 mezi Olbramovicemi a Bystřicí sledovat v blízkosti hospodářské usedlosti Dvůr Semtín plameny. Ty šlehaly v širokém pásu mezi budovami a rybníkem Slavnič.
Mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje potvrdil, že se jednalo o úmyslně založený oheň.
„V uvedené lokalitě máme dnes nahlášené pálení klestí,“ uvedl Ladislav Křivan.
Starostovi Olbramovic Pavlovi Pohůnkovi nahlásili oheň telefonicky všímaví občané.
„Jel jsem se tam podívat a stavbyvedoucí mi oznámil, že řízené pálení klestí z prořezávky, kterou jsme jim povolili, mají řádně nahlášené hasičskému sboru,“ potvrdil starosta obce, pod níž samota Dvůr Semtín spadá.
Stavbaři v usedlosti v současnosti provádějí demoliční práce nepotřebných přístavků a budov, se kterými plánovaná rekonstrukce objektu na luxusní relaxační centrum s ubytovacím i sportovním zázemím s názvem “Čapí hnízdo“ nepočítá.
V širokém pásu ohně včera nehořely jen větve z prořezávky, ale i jiné nepotřebné hořlavé materiály. Na rekonstrukci celého areálu, jež před časem získala jedna ze 120 společností gigantického holdingu se zaměřením na zemědělství a potravinářskou výrobu, existuje platné územní rozhodnutí. „Územní rozhodnutí určitě žádné řízené pálení neobsahuje,“ potvrdil pracovník votické radnice, která základní souhlas s realizací stavby vydala. „Platné stavební povolení je teprve ve stádiu zpracování. Žádné pálení čehokoliv určitě obsahovat nebude. Pro nakládání s nepotřebným materiálem vždy odbor životního prostředí stanoví přísné podmínky,“ dodal úředník, který nemá stavbu „Čapího hnízda“ v kompetenci, takže nedal souhlas se zveřejněním jména.